logo
logo

Pod
patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Marek Zygmunt/ Nasz Dziennik

Wielki Odpust Krzeszowski

Niedziela, 16 sierpnia 2020 (19:58)

Aktualizacja: 16 sierpnia 2020 (20:46)

Wielkim wydarzeniem duchowym są uroczystości odpustowe sprawowane w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie, gdzie króluje ikona Mastki Bożej Łaskawej.

Do Krzeszowa przybywają w tym czasie rzesze pielgrzymów, którzy chcą pokłonić się Maryi i przy okazji zwiedzić europejską perłę baroku. Tak też było i w tym roku, oczywiście z zachowaniem wszelkich obostrzeń epidemiologicznych.

Odpustowej Eucharystii koncelebrowanej m.in. przez: ordynariusza diecezji legnickiej ks. bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, kanclerza legnickiej kurii biskupiej ks. prałata Józefa Lisowskiego, kustosza krzeszowskiego sanktuarium ks. prałata Mariana Kopko, przewodniczył  pasterz diecezji Goerlitz – ks. bp Wolfgang Ipolt. Uczestniczyli w niej również damy i kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

W homilii  główny celebrans wskazał na rodzinny charakter krzeszowskiego odpustu. Odnosząc się do ewangelicznego spotkania Maryi ze św. Elżbietą, podkreślił, że w ich rozmowie nie chodzi o lęki, słabości, a wyłącznie o Pana Boga. To Pan Bóg gra tam główną rolę. Dialog traktuje o Jego wielkości, dziełach, chwale i darach, jakie na nas niespodziewanie zsyła. Święta Elżbieta uczy nas słów, które powtarzamy w modlitwie „Pozdrowienia Anielskiego”, a odpowiedź Maryi zrodziła słowa pieśni „Magnificat”.

W czasie Eucharystii odbyła się także modlitwa z błogosławieństwem ziół. Ks. Józef Juzków z parafii Wniebowzięcia NMP w Rosochatej, ks. Stanisław Kowalski ze wspólnoty pw. Świętej Rodziny w Chełmsku Śląskim otrzymali od biskupa legnickiego dekrety kanoników honorowych Kapituły Krzeszowskiej, a ks. Marcin Kaluta   został mianowany ceremoniarzem pontyfikalnym krzeszowskiego sanktuarium.

Zabierając głos na zakończenie odpustowej Mszy św., ks. bp Zbigniew Kiernikowski wyraził wdzięczności wszystkim kapłanom, pielgrzymom za udział w odpustowych uroczystościach. Szczególne słowa podziękowania i życzenia dalszej owocnej posługi w krzeszowskim sanktuarium z okazji obchodzonych w tym dniu imienin skierował pod adresem jego kustosza – ks. prałata Mariana Kopko. Dołącza się do nich również redakcja „Naszego Dziennika”.  

Marek Zygmunt

NaszDziennik.pl