logo
logo

Zdjęcie: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

Modlitwa za Białoruś

Czwartek, 20 sierpnia 2020 (15:49)

Aktualizacja: Czwartek, 20 sierpnia 2020 (16:00)

Możemy wesprzeć modlitwą pokojowe przemiany na Białorusi. Kościół w tym kraju pomaga prześladowanym i ich rodzinom oraz aktywnie towarzyszy procesowi, jaki się tam dokonuje – informuje ks. Leszek Kryża, kierujący Zespołem Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

– Już od kilku dni, codziennie o godz. 20.00 jest odmawiamy Różaniec w intencji pokojowych przemian na Białorusi – informuje ks. Leszek Kryża. Inicjatorami modlitwy są młodzi ludzie z Grodna, a następnie podjęli ją studenci białoruscy w Polsce. Do dziś we wspólną modlitwę włączyło się kilka tysięcy Polaków. Ten krąg z każdym dniem jest większy, zaczyna też obejmować inne, europejskie kraje. – Każdy z nas jest do tej modlitwy zaproszony. Budujmy wspólną, codzienną przestrzeń modlitwy w intencji Białorusi – apeluje kapłan.

Dodaje, że młodzi ludzie z Białorusi, mieszkający w tej chwili w Polsce, organizują Msze św. w intencji Białorusi. Najbliższa uroczysta Msza św. w tej intencji będzie sprawowana w kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, w niedzielę 23 sierpnia o 18.30. Msza św. zostanie odprawiona po polsku i po białorusku. – Będę jej przewodniczyć, a całą oprawę zapewni młodzież białoruska studiująca w stolicy Polski – informuje ks. Kryża.

Można też wspomóc finansowo Kościół na Białorusi, który bardzo silnie włącza się w pomoc prześladowanym i towarzyszy procesowi pokojowych przemian, wspierając duchowo ten spontaniczny ruch. Ksiądz Kryża informuje, że kierowany przez niego Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przekazuje pomoc z Polski poszczególnym parafiom na Białorusi.

JG, KAI

NaszDziennik.pl