logo
logo

Zdjęcie: / -

Zawierzyli się Bożemu Miłosierdziu

Sobota, 12 września 2020 (20:33)

Aktualizacja: 12 września 2020 (20:45)

W sobotę 12 września do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła XVIII Pielgrzymka Kolejarzy. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował ks. abp Marek Jędraszewski. W czasie Eucharystii kolejarze zawierzyli swoje sprawy Bożemu Miłosierdziu.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza Święta, której przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski. Zebranych w bazylice przywitał ks. dr Zbigniew Bielas. Kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach powiedział, że kolejarze zawierzają się Bożemu Miłosierdziu. „Taki napis widzieliśmy, kiedy szliśmy tu do Bazyliki” – zauważył i dodał, że obecna pielgrzymka kolejarzy do Łagiewnik jest już osiemnastą. 

18 lat temu św. Jan Paweł II zawierzył na tym miejscu świat Bożemu Miłosierdziu wypowiadając słowa: „Pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć Twojego miłosierdzia...”. Ten akt ponawiamy tutaj każdego dnia, na każdej Mszy Świętej, a w czasie pandemii również podczas każdej Godziny Miłosierdzia. Dzwony Nadziei, które zostały poświęcone dla kościołów na trzech kontynentach w czasie Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia, przypominają nam, że „w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście!”.

Ksiądz Bielas przypomniał, że tegorocznej pielgrzymce towarzyszy hasło: „Wielka Tajemnica wiary”, które jest związane z tematem roku duszpasterskiego. – Przybywacie, aby wsłuchać się w głos wielkich przewodników na drogach wolności Ojczyzny i Kościoła – św. Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacji oczekujemy – podkreślił, a kończąc swoje słowo wyraził życzenia: „Niech modlitwa u Pana Jezusa Miłosiernego i wstawiennictwo Matki Najświętszej, której Imienia dziś przyzywamy oraz Apostołów Miłosierdzia św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II wyprosi dar jedności, solidarności i Boże błogosławieństwo”.

W homilii ks. abp Marek Jędraszewski mówił, że świat, w którym żyjemy jest pogański. – Tworzy się w nim bożka wolności absolutnej, polegającego na tym, że człowiek chce być panem wszystkiego, także własnej płci, i uważa, że ma prawo z dnia na dzień ją zmieniać. Świat, patrząc na to, uwielbia takiego człowieka, jednocześnie potępiając tych, którzy posługując się własnym rozsądkiem, mówią, że to uwłacza człowieczej godności. Jest dziś coraz bardziej w tym pogańskim świecie czczony pieniądz. O godności człowieka, a także o randze poszczególnych narodów i państw, decyduje posiadane przez nich bogactwo. Jest dziś stawiany na piedestale bożek seksu, związany z ideologią gender i lgbt. Jest również bożek pracoholizmu, który sprawia, że nie mamy czasu dla siebie, Boga i najbliższych – mówił i apelował: „Miejcie odwagę myśleć i właściwie osądzać to, co się dzieje. Nie zapominajcie, że jako chrześcijanie jesteście tymi, którzy biorą udział w Ciele i w Krwi Chrystusa. Nie zapominajcie, że wasza godność budowana jest na Eucharystii, będącej przejmującym wyrazem miłosiernej miłości Boga do każdego z nas”.

Matropolita zwrócił się do kolejarzy. – W tym trudnym czasie przybywacie do sanktuarium Bożego Miłosierdzia, by w pełni świadomy sposób złączyć swoje życie z Chrystusem, który pokazuje nam, jak należy żyć pełnią człowieczeństwa. Mówię o tym do was, bo od was wiele zależy. Bądźcie uczestnikami Chrystusowej Krwi i Chrystusowego Ciała. Służcie Chrystusowi pod zwycięskim płaszczem naszej Jasnogórskiej Pani – podkreślił. 

Małgorzata Pabis

NaszDziennik.pl