logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Dzisiaj Kościół obchodzi Dzień Dziecka Utraconego

Czwartek, 15 października 2020 (10:24)

Aktualizacja: 15 października 2020 (10:47)

W Polsce 15 października od 15 lat Kościół obchodzi Dzień Dziecka Utraconego.

Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski pracuje nad przygotowaniem pomocy duszpasterskich dla rodziców po stracie nienarodzonego dziecka – poinformował Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin KEP.

Opracowanie będzie zawierało materiały z psychologii, prawa, teologii i liturgiki. Pomoce duszpasterskie zostaną wydane prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Dane statystyczne wskazują, że około 10-15 proc. wszystkich ciąż kończy się poronieniem, z czego do 80 proc. poronień dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży. To dramatyczne przeżycie dla rodziców i całej rodziny.

W związku z Dniem Dziecka Utraconego w wielu polskich miastach odprawiane są Msze św., nabożeństwa w intencji zmarłych dzieci i ich rodziców. Organizowane są też spotkania, sympozja i konferencje, podczas których rodzice mogą podzielić się swoim bólem i doświadczyć wspólnoty z osobami, które również przeżyły śmierć dziecka.

W Warszawie Liturgia w intencji zmarłych dzieci i ich rodziców przeżywających stratę odprawiona będzie w piątek 16 października o godz. 19.30 w kościele Ojców Dominikanów na Służewie. W parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na stołecznym Wrzecionie odbywają się rekolekcje dla osób po stracie dziecka poczętego „Pożegnać Nieprzywitanych”, które prowadzi ks. Wojciech Szychowski. Zakończą się w piątek 16 października o godz. 19.00.

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Msza św. odprawiona zostanie również w piątek o godz. 18.00. W Lublinie w czwartek o godz. 18.00 w kościele bł. Piotra Jerzego Frassatiego przy ul. Skierki 12 zaplanowana jest  Liturgia w intencji wszystkich rodziców, którzy stracili swoje dziecko, bez względu na czas i okoliczności jego śmierci.

 

AB, PAP

NaszDziennik.pl