logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Odszedł ks. bp Józef Zawitkowski

Czwartek, 29 października 2020 (15:56)

Aktualizacja: 29 października 2020 (16:35)

W wieku 81 lat zmarł ksiądz biskup Józef Zawitkowski – biskup pomocniczy senior diecezji łowickiej. Wielokrotnie publikował na łamach „Naszego Dziennika”. Wspierał Czytelników dobrym słowem. Zawsze zatroskany o sprawy Kościoła i Ojczyzny.

Kuria diecezji łowickiej w komunikacie z 16 października informowała, że duchowny trafił do szpitala. Poprosiła wówczas kapłanów i osoby życia konsekrowanego o modlitwę w jego intencji. „Prośmy Boga o zdrowie dla Księdza Biskupa w naszych parafiach i indywidulanych modlitwach” – czytamy w komunikacie, pod którym podpisał się wikariusz generalny, biskup pomocniczy Wojciech Osial.

W czwartek 29 października Biuro Prasowe Episkopatu Polski poinformowało o śmierci hierarchy. „W dniu dzisiejszym, w wieku 81 lat, odszedł do Pana bp Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy senior diecezji łowickiej” – czytamy w komunikacie. Dodano, że „termin uroczystości pogrzebowych zostanie wkrótce podany do wiadomości”.

Biskup Józef Zawitkowski miał 81 lat. Święcenia biskupie przyjął 9 czerwca 1990 r. w katedrze w Łowiczu. Po podziale administracyjnym Kościoła w Polsce 25 marca 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym dla nowo utworzonej diecezji łowickiej. W Konferencji Episkopatu Polski w latach 90. był członkiem Komisji ds. Duszpasterstwa Liturgicznego, w ramach której pełnił funkcję przewodniczącego Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej. 9 grudnia 2013 r. przeszedł na emeryturę, zostając biskupem seniorem.

Jedno z ostatnich kazań wygłoszonych przez ks. bp. Józefa Zawitkowskiego zamieszczamy TUTAJ

JG, PAP

NaszDziennik.pl