logo
logo

Zdjęcie: Paweł Trawka/ Nasz Dziennik

Tydzień dla najuboższych

Poniedziałek, 16 listopada 2020 (16:42)

Aktualizacja: 16 listopada 2020 (16:52)

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej obchody Światowego Dnia Ubogich rozszerzyła na cały tydzień.

Wczoraj, 15 listopada 2020 r., obchodziliśmy IV Światowy Dzień Ubogich. To dzień, kiedy jesteśmy w sposób szczególny wezwani do troski o najbardziej potrzebujących. Papież Franciszek wydał z tej okazji specjalne orędzie „Wyciągnij rękę do ubogiego”, w którym podkreśla potrzebę dostrzegania drugiego człowieka szczególnie w tym trudnym czasie.

Ojciec Święty wskazał w nim m.in., że „Nie możemy czuć się »w porządku«, kiedy członek naszej rodziny ludzkiej jest zepchnięty na tyły i staje się cieniem, mamy być zawsze i wszędzie w gotowości, by dać im głos, aby solidaryzować się z nimi i bronić ich”.

Idąc za tym wezwaniem, Caritas Archidiecezji Wrocławskiej postanowiła obchody Dnia Ubogich rozszerzyć na cały tydzień. – Chcemy niejako symbolicznie podkreślić, że pomoc ubogim nie może się ograniczyć tylko do jednego dnia w roku – akcentuje dyrektor wrocławskiej Caritas ks. Dariusz Amrogowicz. Przez cały tydzień będą odbywały się dodatkowe wydarzenia, które pokazują, czym na co dzień się zajmuje się ta charytatywna instytucja, troszcząc się o najuboższych.

- Dzień Ubogiego pokrywa się z rocznicą reaktywacji naszej Caritas. Gdy przyjrzymy się dokumentom sprzed 115, 75 czy choćby 31 lat, kiedy to reaktywowana była działalność Caritas w archidiecezji wrocławskiej, zobaczymy wyraźnie, że to, czym się zajmujemy, praktycznie nie zmieniło się przez szereg lat. Jeszcze w ubiegłym roku, gdy ktoś mówił o tym, że wydajemy posiłki, ubieramy i kąpiemy najuboższych, mógł to traktować z lekceważeniem. W dzisiejszych czasach, w dobie pandemii, wielu mówi o tych zwykłych formach pomocy jako o czynach heroicznych. Tymczasem my po prostu robimy to, co do nas należy, i robimy to od wielu lat – akcentuje ks. Dariusz Amrogowicz.

Rzecznik wrocławskiej Caritas Paweł Trawka podkreśla, że w pierwszym dniu obchodów Tygodnia Ubogiego postanowiono zwrócić uwagę na to, co dzieje się w caritasowskiej łaźni. – Trzy razy w tygodniu kąpią się w niej osoby w kryzysie bezdomności, które następnie potrzebują świeżej odzieży. Przychodzą tutaj już od 6.00 rano, żeby po chłodnych nocach spędzonych w swoich miejscach przebywania ogrzać się, odświeżyć i rozpocząć nowy dzień – wyjaśnia Paweł Trawka.

W łaźni ubodzy nie tylko dbają o czystość, ale mogą też otrzymać gorącą herbatę do termosów, tak niezbędną do zmagania się z zimnem. Dziś otrzymali również drugie śniadanie, które zostało przygotowane dzięki wielkiej życzliwości firmy AmRest i restauracji Burger King we Wrocławiu. – To oni przygotowali dla nas 100 hamburgerów.

– Powie ktoś, że to nic wielkiego, ale proszę uwierzyć, że radość, jaką przynosi choćby taki mały gest naszym potrzebującym, jest warta każdego wysiłku – wskazuje  Robert, wolontariusz wrocławskiej Caritas.

Marek Zygmunt

NaszDziennik.pl