logo
logo

Zdjęcie: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej/ -

Chronić życie

Czwartek, 7 stycznia 2021 (09:04)

Aktualizacja: 7 stycznia 2021 (09:25)

W sprawach tak wielkich i świętych, jakimi jest zwłaszcza ludzkie życie, nie wolno tworzyć referendów – powiedział metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w uroczystość Objawienia Pańskiego odprawionej w katedrze na Wawelu.

Ksiądz abp Jędraszewski, wywodząc w homilii analogię do Jerozolimy z czasów Heroda, mówił o „oportunistach, ludziach żyjących w okowach politycznej poprawności i tak zwanej tolerancji, ludziach gotowych walczyć o prawa dla zwierząt, ale nie o prawa dla poczętego już i żyjącego dziecka”.

– Ludzie, którzy chcą proponować referenda w sprawie legalności aborcji, ale przecież w sprawach tak wielkich i świętych, jakimi jest zwłaszcza ludzkie życie, nie wolno tworzyć referendów tak samo, jak się referendów nie urządza w sprawie czy dwa i dwa jest cztery – podkreślił metropolita krakowski.

– Zwykły rozum mówi – w tych sprawach się nie dyskutuje i nie większość ma decydować, większość w sensie demokratycznym, czy ktoś może żyć, czy nie – zaznaczył w kazaniu.

Arcybiskup przekonywał, że „dzieciątko Jezus mówi, jak wielkie jest każde dziecko, jak ogromną ma godność Bożego dziecka i jak święte jest jego życie”. – To jest także prawda, którą musimy przeżywać dzisiejszego dnia w uroczystość Bożego Objawienia – zaznaczył.

– Każde życie ludzkie zaczyna się w chwili poczęcia, to wtedy mamy już do czynienia z człowiekiem, który – jeśli pozwolimy – będzie się rozwijał, będzie wrastał – dodał metropolita krakowski.

Ksiądz abp Jędraszewski, widząc analogię do postaci Heroda, mówił o ludziach, którzy „częstokroć »w niezaplanowanym« dziecku widzą dla siebie śmiertelne zagrożenie”. – Dlatego uważają, że to dziecko nie powinno dalej istnieć i określają w różny sposób to, co jest już i co tworzy się w łonie matek, by nie powiedzieć: to już jest dziecko – zaznaczył.

– Zapatrzenie się we własne „ja”, w tak zwaną samorealizację sprawia, że wszystko, co temu „ja” zagraża, jawi się jako wróg, którego trzeba usunąć z przestrzeni własnego życia – wskazał ks. abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski podkreślił, że w święto Trzech Króli „za Mędrcami ze Wschodu biegniemy ku dzieciątku Jezus, nowo narodzonemu zbawicielowi świata, pragniemy oddać mu hołd i najwyższą cześć”.

JG, PAP

NaszDziennik.pl