logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

W oczekiwaniu na beatyfikację

Poniedziałek, 22 lutego 2021 (15:31)

Aktualizacja: 22 lutego 2021 (16:11)

Kolejne spotkanie związane z posługą i duchowością ks. kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się na Jasnej Górze 27 lutego.

Tegoroczne rozważania dotyczą Milenijnego Aktu Oddania w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego w 55. rocznicę jego złożenia. W najbliższą sobotę mowa będzie o „wartościach”.

Jak zauważył o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, „chcemy pokazać świat wartości, na których ten akt został zbudowany, system wartości prezentowany w treści tego oddania”. – Chodzi więc o wartości ogólnoludzkie, jak wierność, ufność, pracowitość; wartości narodowe, jak Ojczyzna, Naród, wolność; no i oczywiście wartości chrześcijańskie – powiedział paulin. Podkreślił, że cały „ten system wartości leży u podstaw naszej cywilizacji, w której żyjemy, z której wyrastamy, nie tylko ludzie wierzący, ale można powiedzieć szerzej, całe społeczeństwo”.

Ojciec Prus podkreślił, że szczególnym zagadnieniem wynikającym z Milenijnego Aktu jest „niewolnictwo”, czyli oddanie „bez reszty” Maryi, bowiem akt ten był oddaniem Polaków i wszystkiego, co Polskę stanowi, w macierzyńską niewolę Maryi. – Niewolnictwo, o którym tutaj mówimy, to jest rodzaj takiej zależności, którą można by zobrazować miłością matki do dziecka, gdzie człowiek jest tak ogarnięty miłością drugiego człowieka, że co prawda oddaje mu się w wolności, ale czuje się niemal zniewolony tą miłością, ale to powoduje, że człowiek jest wtedy najbardziej wolny, bo ta miłość go uszczęśliwia – powiedział dyrektor Instytutu. Dodał, że chcemy mówić o niewolnictwie, by dobrze zrozumieć to zagadnienie i odczytać je dzisiaj.

Początek spotkania o godz. 19.30 w Sali Papieskiej. Transmisja w Radiu Jasna Góra i w internecie.

Po spotkaniu tradycyjnie już jego uczestnicy wezmą udział w Apelu Jasnogórskim, który inauguruje nocne czuwanie (z 27. na 28. dzień miesiąca) w intencji beatyfikacji jednego z największych czcicieli Królowej Polski i owoców duchowych tego aktu dla Kościoła w Polsce i dla naszej Ojczyzny. O północy w dzień odejścia do wieczności, 28. dnia miesiąca, (Prymas zmarł 28 maja) odprawiana jest Msza św.

Szczególnego zawierzenia Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego dokonał 3 maja 1966 r. W Akcie Milenijnym określone zostały dwa cele oddania: ubezpieczenie Kościoła na drugie tysiąclecie chrześcijaństwa i przekazanie nienaruszonej wiary kolejnym pokoleniom Polaków. Najlepiej można było to uczynić w dłoniach Matki Najświętszej, której opieki Naród nasz nieustannie w swoich dziejach doświadczał.

APW, KAI

NaszDziennik.pl