logo
logo

Zdjęcie: Monika Rogińska/ -

Carlo Acutis – patron młodzieży na obecne czasy

Środa, 24 lutego 2021 (18:52)

Aktualizacja: 24 lutego 2021 (18:52)

Błogosławiony Carlo Acutis był wielkim czcicielem Matki Bożej. Jego miłość do Boga uzewnętrzniła się poprzez stworzenie strony internetowej poświęconej cudom eucharystycznym.

– Zafascynował mnie swoją historią. Dlatego też zrodził się pomysł, żeby nie tylko mówić o nim, ale realnie go dać młodzieży diecezji ełckiej. Po przejściu wszystkich formalności przybyły do nas relikwie I stopnia bł. Carlo Acutisa prosto z Watykanu – wyjaśniał ks. Adrian Sadowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. 

Uroczystość instalacji relikwii bł. Carlo Acutisa miała miejsce we wtorek 23 lutego 2021 r. w katedrze ełckiej. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. W słowie skierowanym przede wszystkim do zgromadzonej młodzieży ks. bp Mazur wskazywał, że bł. Carlo Acutis już jako młody chłopiec nakreślił sobie plan na życie: – Być zawsze blisko Chrystusa – to jest mój plan na życie. [...] Jego motto życiowe: „Nie ja, ale Bóg”. Dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam Jezusa uczącego modlitwy swoich uczniów. Carlo był pojętnym uczniem. Nauczył się modlitwy i z modlitwy czerpał siłę, by kochać ludzi i czynić im dobro” – mówił biskup. 

Pasterz diecezji przypomniał uczestnikom Liturgii, że błogosławiony młodzieniec był wielkim czcicielem Matki Bożej. – Codziennie odmawiał Różaniec. Żartował, że modlitwa różańcowa to najbardziej romantyczne spotkanie, jakie codziennie odbywa. Kilkakrotnie poświęcił się Maryi, aby odnowić swoją miłość do Niej i błagać o Jej opiekę – mówił ks. bp Mazur. Wyjaśniał młodzieży, jak ważni dzisiaj są świadkowie o silnej wierze, którzy nie dają się manipulować. Przypomniał październikowe marsze i strajki, w których brało udział wielu młodych ludzi. – Tak wielu dało się zmanipulować, trzymając tektury z napisami wzywającymi do zabijania nienarodzonych dzieci, z wulgarnymi wyzwiskami i błyskawicą, nawoływaniem do profanacji  i przerywania nabożeństw w kościołach. Stało się wtedy wielkie zło. Uczestnicy strajków dopuścili się wielkiej przewiny. Odrzucili Boga, Jego miłość – ubolewał. Stawiając za przykład bł. Carlo Acutisa, ks. bp Mazur życzył młodzieży: – Obyście mogli kiedyś powtarzać słowa, które bł. Carlo wypowiedział: „Nie zmarnowałem ani minuty życia na rzeczy, które nie podobałyby się Bogu”.

Na zakończenie uroczystej Eucharystii młodzież wraz z ks. Adrianem Sadowskim trwała na adoracji Najświętszego Sakramentu. Modlili się, aby bł. Carlo pociągnął młode serca do Chrystusa, aby i w nich zapłonął ogień miłości miłosiernej.

 

Naszym celem jest niebo

Diecezjalny duszpasterz młodzieży wraz z liderami wspólnot, grup i stowarzyszeń, w których formuje się młodzież diecezji ełckiej, wypracowują sposoby docierania do młodych i ich ewangelizowania. – W okolicznościach dzisiejszego świata wielu młodych stawia pytanie o wiarę i Kościół. Wielu twierdzi „Bóg tak, a Kościół jako instytucja nie”, a niektórzy wątpią w wieczność. Trudno jest czasem im zrozumieć, że Kościół „jest szpitalem dla grzeszników” i tylko w nim można spotkać żywego Boga w sakramentalnym działaniu. Błogosławiony Carlo właśnie to nam uświadamia. Młody chłopak, który mawiał, że „naszym celem jest wieczność” i robił wszystko, by być w niebie. Nie było to nic spektakularnego. Codziennie uczestniczył w Eucharystii, regularnie się spowiadał, modlił się na różańcu i pomagał ubogim – sięgał po proste środki, które od wieków mamy w Kościele. Dodatkowo jest nazywany „Influencerem Boga”. Uważano go za komputerowego geniusza… Ale co on zrobił? Nie wykorzystywał tych mediów do czatowania, zabawy… Zamiast tego jego gorliwość dla Boga skłoniła go do stworzenia strony internetowej poświęconej cudom eucharystycznym i przepięknej wystawy, którą – mamy nadzieję – wkrótce będziemy gościć w naszej diecezji. W dzisiejszej rzeczywistości, gdy z powodu pandemii można powiedzieć, że codzienność ludzi młodych przeniosła się do internetu, Kościół daje nam błogosławionego, który używał tego środka do ewangelizacji, który świetnie to robił. Relikwie będą udostępniane naszym parafiom, aby przy zachowaniu wszelkich obostrzeń szczególnie młodzież mogła z nim się spotkać – mówił ks. Adrian Sadowski.

Nasz święty rówieśnik

Młodzież ełcka już miała okazję do bliższego poznania tego błogosławionego przy uroczystości poświęcenia oratorium im. bł. Carla Acutisa w Becejłach, które miało miejsce w październiku 2020 r. Jak zauważyła Aniela Rogińska: „bł.  Carlo imponuje nam, ale też nas zawstydza swoim pragnieniem świętości. Podoba mi się jego stwierdzenie, że »wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie«. Przemawia do mnie jego sposób korzystania z internetu i to, jak przeżywał swoją młodość”.   

Dzisiejsze wydarzenie zostało przyjęte z radością również przez młodzież z oazy. Maria Marchel zauważyła, że bł. Carlo nadal uczy, że wszystko, co robimy, czym się pasjonujemy, może posłużyć do utwierdzania się w wierze. – W naszym ruchu oazowym jest sporo młodzieży i może dzięki obecności tych relikwii będziemy pogłębiali swoją wiarę. Temat świętości raczej wśród moich rówieśników nie jest priorytetem, chociaż podświadomie każdy dąży do niej. Przemawiające jest świadectwo osób. To, co robię, jakoś o mnie świadczy. Moi znajomi widzą, że jestem osobą wierzącą, może też dlatego częściej pytają mnie o istotne dla nich rzeczy – podsumowała dziewczyna.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży również włączyło się w uroczystość przyjęcia relikwii bł. Carla. Weronika Zastocka powiedziała: – Myślę, że dzisiejszej młodzieży bł. Carlo Acutis może imponować tym, jak w każdy możliwy dla siebie sposób przybliżał innych do Chrystusa, że można ewangelizować przez internet. Wskazywał ważność i piękno Eucharystii. Dzisiaj oddajemy swój czas, siedząc na portalach internetowych. Błogosławiony Carlo wskazuje nam drogę, jak korzystać dobrze ze świata wirtualnego. Moim zdaniem obecność relikwii bł. Carla w naszej katedrze jest ważna i potrzebna. Jest to błogosławiony młodego pokolenia – podkreślała Weronika.

Krótkie i święte życie

Carlo Acutis urodził się 3 maja 1991 w Londynie w rodzinie Andrei i Antonii. Jednym z jego przodków był polski ziemianin i dyplomata Jan Perłowski (1872–1942). Gdy rodzina powróciła do Mediolanu, miał 5 miesięcy. W wieku 12 lat rozpoczął praktykę codziennego uczestnictwa w Eucharystii oraz cotygodniowej spowiedzi świętej. Jest autorem jednych z pierwszych stron internetowych o cudach eucharystycznych i o świętych katolickich. Uczył się grać na saksofonie. Dwa miesiące przed swoją śmiercią dowiedział się, że choruje na białaczkę. 12 października 2006 zmarł, ofiarowując swoje życie za Papieża i Kościół. Został pochowany w Asyżu. W październiku 2020 r. w Asyżu odbyła się beatyfikacja Carla Acutisa.

 

Monika Rogińska

NaszDziennik.pl