logo
logo

Pod
patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Joanna M. Olbert/ Inne

Św. Jose - świadek Chrystusa Króla

Piątek, 23 kwietnia 2021 (10:15)

Aktualizacja: Piątek, 23 kwietnia 2021 (11:01)

Peregrynacja relikwii św. Jose, który zginął za Chrystusa Króla przygotowuje nas duchowo do jubileuszu 25-lecia Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, której świętem patronalnym jest uroczystość Chrystusa Króla.

Relikwie św. Jose Sancheza del Rio, młodego meksykańskiego świętego, który poniósł męczeńską śmierć w obronie wiary i oblicza chrześcijańskiego swojej ojczyzny zostały uroczyście wprowadzone do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi 18 kwietnia br.  Miesiąc wcześniej, 21 marca uroczystą Mszą Świętą, której przewodniczył JE ks. bp Wiesław Szlachetka w Katedrze Oliwskiej, rozpoczęła się peregrynacja relikwii św. Jose na terenie Archidiecezji Gdańskiej.

Peregrynacja relikwii św. Jose, który zginął za Chrystusa Króla przygotowuje nas duchowo do jubileuszu 25-lecia Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, której świętem patronalnym jest uroczystość Chrystusa Króla. Relikwie św. Jose będą gościły we wszystkich parafiach, w których działają Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej.


W Rumi, w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych od 25 lat istnieje przy parafii Akcja Katolicka im. Sł. Bożego Kard. Augusta Hlonda. Jej członkowie uroczyście wraz z  młodzieżą przywitali relikwie św. Jose w niedzielę 18 kwietnia. Przez cały tydzień, po wieczornych Mszach Świętych trwają modlitwy do Pana Boga za wstawiennictwem świętego w intencjach rodzin, dzieci i młodzieży za prześladowanych chrześcijan.

W roku, w którym przeżywamy 450-lecie zwycięskiej bitwy pod Lepanto i ustanowienie przez papieża Piusa V i włączenie do litanii loretańskiej wezwania „Wspomożenie Wiernych – módl się za nami” modliliśmy się u stóp Maryi Wspomożenia Wiernych, za wstawiennictwem św. Jose o dochowanie wierności Panu Bogu i zachowania chrześcijańskiego oblicza naszej Ojczyzny. O dochowanie wierności Panu Bogu przez Naród Polski.

Ogarnialiśmy modlitwą Akcję Katolicką i jej rozwój, oraz działania, które podejmujemy w służbie Kościoła i naszej Ojczyzny. Poprzez wstawiennictwo św. Jose Sancheza, modliliśmy się za Kościół w Polsce, za kapłanów i osoby życia konsekrowanego. W ostatnim dniu peregrynacji w parafii, w uroczystość św. Wojciecha modlimy się o nawrócenie grzeszników. O powrót do Pana Boga ludzi ochrzczonych, którzy na różnych etapach swojego życia odeszli od Boga, ulegając temu co niesie współczesny świat.


Kolejną parafią, do której przybędą relikwie św. Jose Sancheza del Rio, jest parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni. Tam członkowie Akcji Katolickiej powitają relikwie na uroczystej Mszy Świętej w niedzielę, 25 kwietnia br. o godz. 12.00.
W celu przybliżenia postaci św. Jose i czasów, w których żył i poniósł męczeńską śmierć, upowszechniana jest publikacja pt. „Chłopiec świadkiem Chrystusa Króla” oraz inne materiały zawierające modlitwy do św. Jose Sancheza del Rio. Świętego, który swoim życiem daje przykład wierności Panu Bogu i Kościołowi.
Peregrynacja objęta jest Patronatem Medialnym „Naszego Dziennika”.

Galeria z peregrynacji jest dostępna TUTAJ.

Joanna M. Olbert, prezes Akcji Katolickiej AG

NaszDziennik.pl