logo
logo

Pod
patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Marek Zygmunt/ Inne

Krzeszowska Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół

Niedziela, 5 września 2021 (14:15)

Aktualizacja: Niedziela, 5 września 2021 (15:33)

Już po raz dwudziesty drugi Caritas Diecezji Legnickiej zorganizowała Pielgrzymkę Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Przebiegała ona pod hasłem: „Maryja i Józef wskazują nam drogę zawierzenia i ufności”.

Zastępca dyrektora legnickiej Caritas ks. Marcin Uryga w wypowiedzi dla „Naszego Dziennika” wskazuje, że to spotkanie jest istotnym punktem w kalendarzu wielu osób dotkniętych różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Wyraził radość z faktu, że w tym roku w Krzeszowie mogło się spotkać o wiele więcej pielgrzymów niż rok temu, gdzie obowiązywały pandemiczne obostrzenia.

– Ważne jest poczucie wspólnoty. Od niedawna wspólnoty osób niepełnosprawnych ponownie zaczęły się spotykać tam, gdzie funkcjonują. Dzisiejsza pielgrzymka jest także formą wspólnoty, która zawsze dużo dawała naszym pątnikom i ich przyjaciołom – stwierdza ks. Uryga.

Mszy św. w ich intencji przewodniczył ordynariusz diecezji legnickiej ks. bp Andrzej Siemieniewski.

W homilii ksiądz biskup skupił się na poszukiwaniu łaski płynącej od Pana Boga. Nawiązał w tym kontekście do słów, które Prymas Tysiąclecia ks. kard. Stefan Wyszyński odnotował w swoich zapiskach po pobycie w Krzeszowie: „Obawiam się, że kto będzie wypełniać tak wielką świątynię, skoro znajduje się ona tak daleko od większych miast, od większych ośrodków. Ci, którzy tu mieszkają owszem będą przychodzić, ale kto tę świątynię wypełni?”.

Kaznodzieja stwierdził, że to pełne niepokoju i nadziei pytanie Prymasa Wyszyńskiego znajduje odpowiedź w naszych czasach w licznych pielgrzymkach także tej dzisiejszej.

– My jesteśmy odpowiedzią na pytanie, kto będzie wypełniać tę świątynię. Bo ci, którzy pragną wspólnoty i to wspólnoty w Jezusie Chrystusie, wspólnoty w Duchu Świętym, ci, którzy pragną mocy łaski pocieszenia, oczekują, że tej pomocy doznają w Domu Matki, w Domu Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Łaskawej. Okazuje się dziś i niech tak będzie i w przyszłości, że przyciągająca moc macierzyńskiej miłości Maryi, wiary i łaski jest większa niż geograficzne oddalenie, że garniemy się z tak różnych stron, miejsc, aby zanosić wielkie dziękczynienie do Pana Boga. Bo Pan jest z nami szczególnie w gestach miłości, pomocy, bycia z tymi, którzy są słabsi – podkreślił.

Ksiądz biskup zachęcał, by do dziękczynienia za wszystkie dzieła miłości, która rozpala się przez dar Boży spływający z góry, dołączyć również modlitwę prośby o to, aby Pan Bóg wspomagał nas we wzajemnym służeniu sobie.

– Maryja rzekła: „Oto ja, służebnica Pańska”. To chcemy także i dzisiaj za Maryją powtórzyć. Niech także i nam stanie się według Słowa Pańskiego, niech także i nam stanie się według tej ewangelicznej obietnicy, która przemienia się równocześnie w zobowiązanie. „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, mnieście uczynili”.

Krzeszowska pielgrzymka osób niepełnosprawnych, ich przyjaciół, opiekunów to okazja nie tylko do modlitwy, ale również do spotkań, wymiany doświadczeń, przeżywania radości, ale także do uhonorowania tych, którzy szczególnie angażują się w pomoc dla tego środowiska. W tym roku tytułem „Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych” wyróżniono Janinę Panajotidu ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Życzliwych działającego przy wspólnocie pw. św. Józefa w Zgorzelcu.

Marek Zygmunt

NaszDziennik.pl