logo
logo

Pod
patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Marek Zygmunt/ Inne

Krzeszowska Pielgrzymka Żywego Różańca

Niedziela, 3 października 2021 (13:52)

Aktualizacja: Niedziela, 3 października 2021 (14:09)

Wczoraj w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie odbyła się pielgrzymka Żywego Różańca.

Kilka tysięcy wiernych, nie tylko z diecezji legnickiej, ale również z metropolii wrocławskiej, uczestniczyło w minioną sobotę w dorocznej pielgrzymce Żywego Różańca do sanktuarium Matki Bożej  Łaskawej w Krzeszowie. Mszy św. koncelebrowanej w tamtejszej bazylice przez kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych, na czele z kanclerzem Legnickiej Kurii Biskupiej ks. prał. dr. Józefem Lisowskim, przewodniczył ordynariusz diecezji legnickiej ks. bp Andrzej Siemieniewski.

W homilii ksiądz biskup wyjaśnił m.in. znaczenie synodu zapowiedzianego przez Ojca Świętego Franciszka, jaki już wkrótce rozpocznie się na etapie diecezjalnym. Papież  uroczyście ogłosi wtedy wezwanie do Synodalnej Wędrówki Kościoła  pod potrójnym hasłem „Komunia, uczestnictwo i misja”.

– Kiedy dzisiaj rozglądamy się wokół siebie, po krzeszowskiej bazylice, to widzimy, że już rozpoczęliśmy tę drogę Kościoła, bo to Wy tutaj możecie tak uroczyście doświadczyć i przeżyć tę prawdę, którą ma zamiar uroczyście 10 października br. ogłosić Papież w postaci wielkiego dzieła w Kościele – akcentował kaznodzieja.

I zadał w tym kontekście pytanie: „Czyż bowiem Ci, którzy tę świątynię tak licznie wypełniają, nie są świadectwem tego, że Kościół jest w drodze? Ordynariusz diecezji legnickiej stwierdził następnie, że droga, wędrowanie ma sens wtedy, jeśli wiemy skąd i dokąd prowadzą. „A jesteśmy pewni, że każdy z obecnych tutaj dobrze wie, po co udajemy się do Krzeszowa, po co wyruszamy w poranek 2 października, aby podjąć wędrówkę. To jest prawdziwa droga” – dodał.

Ksiądz Biskup, mówiąc o założycielce Żywego Różańca Paulinie Jaricot, wskazał, że rozpoczęła ona domowe grupy modlitewne od serca, od mocy swojej modlitwy. To jest dopiero przykład, co może zdziałać Pan Bóg, jeśli znajdzie ludzi o otwartym sercu. A wszyscy członkowie Żywego Różańca są dziedzicami takiego właśnie wzorca, takiego przykładu.

– Jeśli takie początki, to warto o tym pomyśleć, czy Pan Bóg nie przypomina, żeby z tego korzenia wyrosło tak wielkie drzewo róż różańcowych, czy Pan Bóg nie pragnąłby teraz, aby to drzewo przyniosło także dobre owoce modlitwy i dzieł charytatywnych tam, gdzie żyjemy: w rodzinie, w sąsiedztwie, w parafiach, w tej przestrzeni, gdzie spotykamy innych ludzi.

Zabierając głos w czasie Eucharystii, kustosz krzeszowskiego sanktuarium i zarazem diecezjalny animator róż różańcowych, ks. prał. Marian Kopko podkreślił, że Różaniec to rozważanie tajemnic naszego zbawienia. To dzięki pielgrzymkom Żywego Różańca od nowa ładujemy nasze modlitewne akumulatory. A każdego dnia, w każdej parafii, także w kościołach filialnych  staramy się modlić na różańcu.

Na zakończenie Mszy św. odnowiono Akt zawierzenia Żywego Różańca Matce Bożej Łaskawej. Eucharystię poprzedziło wystawienie Najświętszego Sakramentu, nabożeństwo różańcowe, a konferencję poświęconą biblijnym aspektom tajemnic bolesnych wygłosił ks. prof. dr. hab. Jan Klinkowski z Papieskiego Wydziału Teologicznego. Pielgrzymkę zakończono Koronką do Miłosierdzia Bożego odmówioną w tamtejszym diecezjalnym sanktuarium Świętego Józefa.   

Marek Zygmunt

NaszDziennik.pl