logo
logo

Pod
patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: / Inne

Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla

Poniedziałek, 1 listopada 2021 (16:37)

Już w najbliższy czwartek w Warszawie odbędzie się Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla. Hasłem wydarzenia są słowa: „W diecezjach i parafiach: Króluj nam, Chryste! – realizacja Jubileuszowego Aktu Intronizacyjnego”. Patronat nad kongresem objął „Nasz Dziennik”.

W programie kongresu przewidziano wiele ciekawych wykładów, codzienną Eucharystię, koncert pieśni religijno-patriotycznych, a także projekcję filmu o bł. ks. kard. Stefanie Wyszyńskim.

– Ten rok jest szczególnie ważny dla czcicieli Chrystusa Króla i Ogólnopolskiego Dzieła Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla. Obchodzimy bowiem 120. rocznicę urodzin Sługi Bożej Rozalii Celakówny, apostołki Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla oraz 25. rocznicę działalności zrzeszeń intronizacyjnych w Polsce, które zjednoczyły się i działają w ramach Ogólnopolskiego Dzieła Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla. W tym roku przypada także piąta rocznica proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Było to historyczne wydarzenie w Kościele, Narodzie i państwie – mówi prof. Andrzej Flaga, przewodniczący zarządu Ogólnopolskiego Dzieła Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla.

Na zakończenie kongresu, w niedzielę 7 listopada 2021 r. o godz. 12 spod Bazyliki św. Krzyża wyruszy Orszak Jezusa Chrystusa Króla i przejdzie Krakowskim Przedmieściem aż do Archikatedry św. Jana Chrzciciela. Organizatorzy, którzy serdecznie zapraszają wszystkich chętnych, chcieliby, aby było to wielotysięczne zgromadzenie czcicieli Jezusa Chrystusa Króla, a zarazem – kolejny już raz – publiczne wyznanie i przyjęcie panowania Jezusa Chrystusa Króla w Kościele, Narodzie i państwie polskim. Z powodu ograniczeń sanitarnych uczestnicy orszaku będą podzieleni na grupy liczące ok. 150 osób.

Jak przypomina Agnieszka Bialik, rzecznik kongresu, Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce po II wojnie światowej. Nawiązuje on do Międzynarodowego Kongresu Chrystusa Króla, jaki odbył się w Poznaniu w 1937 r. Z uwagi na doniosłość wydarzenia, jakim jest kongres, i jego implikacje duszpasterskie w życiu Kościoła katolickiego w Polsce – a szczególnie parafii, zakonów i zrzeszeń katolickich związanych z kultem Jezusa Chrystusa Króla – organizatorzy (Zarząd i Rada Ogólnopolskiego Dzieła Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla) liczą na udział w nim licznych reprezentacji parafii pw. Chrystusa Króla w Polsce oraz zakonów i zrzeszeń.

– Przygotowaniem do kongresu były 10-dniowe rekolekcje Polaków (15-24 października) w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach połączone z nabożeństwem ekspiacyjnym pod hasłem: „Realizacja Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana w Kościele, Narodzie i Państwie Polskim” – mówi Agnieszka Bialik. – Nauki rekolekcyjne były głoszone codziennie przez 10 dni, podczas Eucharystii, przez różnych księży biskupów. Rozważali oni poszczególne wezwania Aktu Intronizacyjnego oraz praktyczną realizację tych wezwań w życiu narodowym, parafialnym i rodzinnym – dodaje rzecznik kongresu.

Wszystkie nauki rekolekcyjne są dostępne na stronach: krolujnamchryste.pl i dzielointronizacji.pl. Tam też można znaleźć więcej informacji o Dziele Intronizacji oraz wersję elektroniczną Biuletynu Specjalnego „Króluj Nam Chryste” pt. „Dekalog ze św. Janem Pawłem II. Rekolekcje dla Polaków przed Ogólnopolskim Kongresem Jezusa Chrystusa Króla”.

Małgorzata Pabis

NaszDziennik.pl