logo
logo

Zdjęcie: Marek Zygmunt/ Nasz Dziennik

Krzeszowski jubileusz

Poniedziałek, 6 czerwca 2022 (13:55)

Aktualizacja: Poniedziałek, 6 czerwca 2022 (20:45)

2 czerwca 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II ozdobił koronami papieskimi cudowną ikonę Matki Bożej Łaskawej z Jej krzeszowskiego sanktuarium.

Wydarzenie to przypomniano podczas dziękczynnej Eucharystii sprawowanej w bazylice krzeszowskiej pod przewodnictwem ordynariusza diecezji legnickiej ks. bp. Andrzeja Siemieniewskiego.

Wszystkich jej uczestników w serdecznych słowach powitał na początku Mszy św. kustosz krzeszowskiego sanktuarium ks. prał. Marian Kopko. Skierował je nie tylko pod adresem biskupa legnickiego, ale również pochodzącego z okolic Kamiennej Góry ks. bp. Stanisława Dowlaszewicza, posługującego w diecezji Santa Cruz de la Sierra w Boliwii, i o. Augustyna Węgrzyna, ostatniego proboszcza cystersa przed przekazaniem krzeszowksiej wspólnoty w zarząd  diecezji legnickiej. Ojciec Augustyn przed 25 laty wraz z ówczesną ksienią sióstr benedyktynek Alojzą Dobek i reprezentantem Towarzystwa Przyjaciół Krzeszowa przekazywali na ręce Ojca Świętego korony, którymi Jan Paweł II przyozdobił ikonę Matki Bożej Łaskawej.

Nawiązując w homilii do samego momentu koronacji, ks. bp Andrzej Siemieniewski przypomniał słowa wypowiedziane wówczas przez Jana Pawła II: „Niech ten znak włożenia koron na głowę Maryi i Dzieciątka Jezus będzie wyrazem naszej wdzięczności za dobrodziejstwa Boże, których tak wiele otrzymali i stale otrzymują czciciele Maryi spieszący do krzeszowskiego Domu Łaski”.

Ksiądz biskup apelował w tym kontekście: „Niech to określenie »Dom Łaski« jak najczęściej zagości w naszym języku, niech kojarzy się z Bożymi darami, które spływają od Boga z góry. To są wielkie dzieła Boże, za które w uroczystość Zesłania Ducha Świętego Panu Bogu dziękujemy”.

Na zakończenie Eucharystii Marek Mojecki, zamiłowany rekonstruktor wcielający się w postać księcia Henryka Pobożnego, którego Jan Paweł II przywołał w swojej  homilii 25 lat temu w Legnicy, odczytał modlitwę o rychłą beatyfikację poległego w bitwie pod Legnicą księcia. Ta modlitwa szczególnie jest obecna od ubiegłego roku w Kościele Legnickim, kiedy to rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

W ramach jubileuszowych obchodów w minioną sobotę w Krzeszowie odbyła się specjalna konferencja naukowa przygotowana przez Politechnikę Wrocławską oraz Fundację „Europejska Perła Baroku”. Wczoraj natomiast  kolejny raz w tamtejszym sanktuarium gościli Telewizja Trwam i Radio Maryja.

Galeria z uroczystości TUTAJ

Tekst Marek Zygmunt

Zdjęcia Przemysław Groński

 

Marek Zygmunt

NaszDziennik.pl