logo
logo

Zdjęcie: Przemysław Groński/ Inne

Rodzina Radia Maryja u Królowej Sudetów

Wtorek, 7 czerwca 2022 (15:37)

Aktualizacja: Wtorek, 7 czerwca 2022 (15:53)

Dwudziestą piątą rocznicę ozdobienia koronami papieskimi królującej w Krzeszowie (diecezja legnicka) ikony Matki Bożej Łaskawej obchodziła Rodzina Radia Maryja z diecezji legnickiej, świdnickiej, opolskiej i archidiecezji wrocławskiej.

Dziękczynnej Eucharystii sprawowanej w poniedziałek, transmitowanej przez Radio Maryja i Telewizję Trwam przewodniczył rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej, ks. dr Piotr Kot.

Witając wszystkich jej uczestników, kustosz  krzeszowskiego sanktuarium ks. prał. Marian Kopko wyraził „wielką radość  i dumę z tego, że obraz Matki Bożej Łaskawej, który tutaj w Krzeszowie znajduje się od XIII wieku, został 25 lat temu ukoronowany przez największego z Polaków św. Jana Pawła II. Przypomniał, że ta uroczystość przed 25 laty została zorganizowana dzięki pierwszemu biskupowi legnickiemu śp. Tadeuszowi Rybakowi”.

– Aby dowiedzieć się, czym jest Radio Maryja, Telewizja Trwam dla rzeszy milionów słuchaczy w Polsce i za jej granicami, trzeba by było wysłuchać wypowiedzi tych osób. Wielu z nich, moich przyjaciół, jest dzisiaj obecnych w Krzeszowie, a  jeszcze więcej przy odbiornikach radiowych i telewizyjnych – podkreślił ks. prał. Marian Kopko.

W homilii ks. prał. dr Aleksander Radecki, rezydent parafii katedralnej we Wrocławiu, wskazał, że „przyzwyczaili się Polacy wszystkie sprawy swojego życia, różne jego momenty, ważne rozstrzygające, chwile odpowiedzialne, takie jak wybór drogi życiowej czy powołania, jak narodziny dziecka, jak matura, jak tyle innych wiązać  z tym miejscem, z tym sanktuarium”.

– Nikt nie policzy osób, które z wiarą przychodziły w minionych wiekach pod tą niemal najstarszą w Europie ikonę Łaskawej Pani, Królowej Sudetów. Bo rzeczywiście jako Naród mamy specyficzną maryjną drogę wiary, ukształtowaną przez pokolenia i wcale się tego nie musimy wstydzić. Tę maryjność trzeba nam nieustannie pogłębiać, a przede wszystkim potwierdzać tę formę pobożności własnym życiem. Ale możemy być dumni, że nasze losy kształtowała Ona, Królowa i Matka Narodu – akcentował kaznodzieja.

Przed Eucharystią odbyła się premiera kantaty „Litanie Krzeszowskie”, do której słowa napisał Adrian Sielicki, a muzykę skomponował Mateusz Kazimierski, a jej wykonawcami byli: Weronika Ogonowska – sopran, Daniel Dziuda – baryton, Zespół Wokalny „Cantus Mirabilis”, Chór Katedralny Diecezji Legnickiej oraz Zespół Muzyczny „Sonus Animae”.

Do uczestników  krzeszowskich uroczystości zwrócił się także drogą telefoniczną założyciel i dyrektor Radia Maryja, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Dziękujemy za  to, że jesteście. Pozdrawiam gorąco ks. prał. Mariana Kopko, krzeszowskiego kustosza i proboszcza, wspaniałego księdza. Dziękujemy za jego gorliwość. Pozdrawiam także innych kapłanów, a wśród nich rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej ks. dr. Piotra Kota, który przewodniczył Mszy św., a od kilku lat przyjeżdża do Radia Maryja i bierze udział w programach Uniwersytetu Biblijnego. Pozdrawiam również ks. prał. dr. Józefa Lisowskiego, kanclerza legnickiej Kurii Biskupiej, który doprowadził do tego, że to sanktuarium i cały kompleks został tak pięknie odrestaurowany – zaznaczył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Nie bądźmy smutni, tylko bierzmy się do pracy, do ewangelizacji. Jak patrzę na świat, na to wszystko, co się dzieje, to sytuacja jest bardzo poważna. W ostatnim roku wielkimi prześladowaniami było objętych 340 mln chrześcijan, a prawie 6 mln zostało zamordowanych. Na pierwszym miejscu wśród krajów, które prześladują chrześcijan, kiedyś była komunistyczna Korea, a teraz jest Afganistan. Nam się wydaje, że wszystko zawsze będzie dobrze, ale od nas, od naszego zaangażowania zależy to, czy będą w Polsce ludzie wierzący i jaka jest sytuacja wiary – akcentował założyciel i dyrektor Radia Maryja, dziękując również za wspieranie Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Więcej warto zobaczyć TUTAJ.

Marek Zygmunt

NaszDziennik.pl