logo
logo
zdjęcie

Dźwięk dzwonu Zygmunta obwieszcza rozpoczęcie uroczystej procesji ku czci św. Stanisława BM z Wawelu na Skałkę Zdjęcie: facebook.com/ArchKrakowska/ Inne

Modlitwa o nową moc Ducha Świętego

Niedziela, 14 maja 2023 (09:42)

Aktualizacja: Niedziela, 14 maja 2023 (13:55)

Z katedry na Wawelu do klasztoru Ojców Paulinów
Na Skałce wyruszyła w niedzielę rano procesja ku czci
św. Stanisława, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej. W uroczystości biorą udział biskupi z całego kraju, przedstawiciele władz państwowych i wierni.

Zgodnie z tradycją w niedzielę przypadającą w oktawie uroczystości św. Stanisława w Krakowie przechodzi procesja ku czci świętego z Wawelu na Skałkę. Zgromadzeni niosą w niej relikwie najważniejszych polskich świętych, przede wszystkim św. Stanisława.
W uroczystościach bierze udział m.in. Episkopat Polski, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, uczelni i wierni.

„Niech w tegoroczną uroczystość ku czci Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej, do dobrego Boga popłynie modlitwa o nową moc Ducha Świętego na tak ważne dla naszej Ojczyzny najbliższe miesiące. A jak najliczniejszy udział w krakowskich uroczystościach niech będzie naszym wspólnym świadectwem wiary w Boga, miłości do Niego
i pokładanej w nim nadziei” – napisał metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski w zaproszeniu
na uroczystości.

Procesja idzie do klasztoru Ojców Paulinów, gdzie o godz. 10.00 przy ołtarzu Trzech Tysiącleci zostanie odprawiona Msza Święta.

Święty Stanisław jest głównym patronem Polski.
Był biskupem krakowskim. Według przekazów kronikarzy zginął w Krakowie na Skałce w 1079 r. śmiercią męczeńską, skazany przez króla Bolesława Śmiałego
na śmierć przez rozczłonkowanie, a przyczyną był zatarg
z władcą. Jego szczątki spoczywają w katedrze wawelskiej.

Kult św. Stanisława rozpoczął się tuż po jego śmierci.
W 1253 r. Papież Innocenty IV kanonizował go. Rok później – 8 maja – po raz pierwszy odbyły się w Krakowie uroczystości ku czci św. Stanisława. Dały początek tradycji dwóch procesji: majowej oraz związanej z koronacjami polskich królów, bo do ceremoniału koronacyjnego należała pielgrzymka pokutna z Wawelu na Skałkę. Królowie odbywali ją pieszo w przeddzień koronacji.

Od grudnia 2022 r. w całej archidiecezji krakowskiej dwa razy w miesiącu — w 1. soboty i w każdy 14. dzień miesiąca — modlitwą obejmujemy naszą Ojczyznę.
To inicjatywa metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego, którą zapowiedział w liście pasterskim
na ubiegłoroczny Adwent. W maju modlitwie w intencji Polski szczególnie patronuje św. Stanisław BM.

APW, PAP

NaszDziennik.pl