logo
logo

Pod
patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Marek Zygmunt/ Nasz Dziennik

Żeby kochać Chrystusa, trzeba kochać Kościół!

Poniedziałek, 10 lipca 2023 (15:35)

Aktualizacja: Poniedziałek, 10 lipca 2023 (15:48)

Rozmowa z ks. prał. Marianem Kopką, kustoszem sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, proboszczem parafii
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie

 

Jest Ksiądz Prałat stałym uczestnikiem pielgrzymek Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Jakie przesłanie dla dalszej posługi duszpasterskiej, a przede wszystkim dla parafian, dla nas wszystkich niesie tegoroczna pielgrzymka?

– Żeby kochać Chrystusa, trzeba kochać Kościół. Bo Chrystus jest najbardziej widoczny w Kościele poprzez sakramenty, poprzez swoich kapłanów. I dlatego po tej pielgrzymce istotne jest to, co w swoim wystąpieniu podkreślił założyciel i dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, że „miłość do Kościoła musi się wyrażać w czynach”. Tu mamy szczególne zadanie – walka o młodzież, bo widzimy, że coraz mniej mamy ludzi w Kościele, szczególnie młodych. Nawet organizacja pielgrzymki jest teraz dużym problemem. Dzisiaj nie da się całego autokaru zapełnić wiernymi z jednej czy dwóch parafii, czasem trzeba z całego regionu zbierać chętnych. Trzeba nam  wszystkim zastanowić się, co zrobić, żeby tę młodzież na nowo przyciągnąć do Chrystusa, do Pana Boga, do Jego Matki, do Kościoła.

A co w tej kwestii czynicie w Krzeszowie?

– Organizujemy różne przedsięwzięcia modlitewne, kulturalne. Przez cały lipiec i sierpień są koncerty organowe, na zakończenie których nasz organista prezentuje instrument. Dla młodzieży organizujemy różne spotkania, pikniki, wycieczki.

W Krzeszowie mamy bardzo dobrą szkołę. W przededniu zakończenia roku szkolnego  wszyscy jej uczniowie byli w kościele na uroczystej Eucharystii. Mamy z tą placówką superkontakt i piękne pomysły do dalszej współpracy. Dlatego nasza młodzież, gdy idzie do szkół średnich w Kamiennej Górze, Wałbrzychu czy w innych miastach, jest szczególnie doceniana. Bo oni są inni. Tutaj, na miejscu, są naprawdę pobożni, zdyscyplinowani. Daj Boże, żeby tak gdzie indziej było.

Czy w tej posłudze pomagają Wam Radio Maryja i inne powstałe przy nim dzieła ?

– Oczywiście, że tak. Jestem bardzo wdzięczny ojcu dyrektorowi, kierownictwu „Naszego Dziennika” za okazywaną nam życzliwość i pomoc.

Zawsze w styczniu odbywa się u nas spotkanie opłatkowe Rodziny Radia Maryja, a w czerwcu w ramach poniedziałkowych transmisji, gościmy Telewizję Trwam
i Radio Maryja. Oprócz tych przedsięwzięć młodzież pomaga nam również przy organizacji dorocznego jasełkowo-kolędniczego Festiwalu Trzech Kultur. Są to, moim zdaniem, znakomite okazje do tego, aby się angażować, zobaczyć, jak inni realizują swoje powołanie.

Zbliża się kolejny Wielki Odpust Krzeszowski.

– Bardzo serdecznie zapraszam Czytelników „ Naszego Dziennika” na tegoroczny Wielki Odpust Krzeszowski, który odbędzie się w dniach 13-15 sierpnia

Przygotowaniem do niego będzie specjalna Droga krzyżowa, na którą zapraszamy 12 sierpnia. Ojcowie cystersi pozostawili nam 33 stacje Drogi krzyżowej. Żeby je obejść modlitewnie, potrzeba 4,5 godziny. Ja tej modlitwie przewodniczę. Uczestniczy w niej sporo wiernych nie tylko z naszej parafii, naszej diecezji, ale z różnych stron naszego kraju. W czasie tej Drogi krzyżowej modlimy się o to, aby jak najlepiej przygotować się do wielkiej uroczystości ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W tym roku centralnej Mszy św. odpustowej będzie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej ks. bp Maciej Małyga. W ubiegłym roku przewodniczył jej metropolita wrocławski ks. abp. Józef Kupny, który był bardzo zaskoczony tak wielką liczbą
i pobożnością uczestniczących w niej wiernych. Piękna procesja. Tysiące ludzi klęka przed wizerunkiem i wyprasza potrzebne łaski dla siebie i swoich bliskich.

 

Marek Zygmunt, „Nasz Dziennik”

NaszDziennik.pl