logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Kochajmy i wychowujmy

Wtorek, 24 czerwca 2025 (18:57)

Aktualizacja: Wtorek, 24 czerwca 2025 (20:57)

Podczas comiesięcznych adoracji w ramach nowenny przepraszamy Pana Boga za grzechy zgorszenia, deprawacji i wszelkiego rodzaju nadużyć wymierzonych przeciw dzieciom i młodym ludziom.

– Nieustannie potrzeba naszej modlitwy w tych intencjach. Jesteśmy do tego przynagleni wobec dyskredytowania lekcji religii w polskich szkołach i jednocześnie wprowadzania przedmiotu, który w programie ma permisywną seksualizację dzieci i młodzieży – akcentuje Anna Dudziak, inicjatorka Nowenny.

Każdego 25. dnia miesiąca w sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa w Krakowie-Płaszowie, ma miejsce całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu w intencji obrony życia. W środę przed wieczorną Eucharystią w intencji wynagradzającej, sprawowanej o godz. 18.00, odbędzie się nabożeństwo czerwcowe oraz odczytana zostanie katecheza w ramach nowenny. 

Katechezę na temat „Zaniedbywanie dzieci w rodzinie” przygotował ks. Marek Dziewiecki wybitny znawca tematyki związanej z rodziną, duszpasterz, rekolekcjonista, doktor psychologii. 

„Jedną ze słabości sporej części chrześcijan jest to, że nie dostrzegają swoich grzechów zaniedbania, albo te grzechy lekceważą. W odniesieniu do małżonków i rodziców chodzi zwłaszcza o lekceważenie grzechu zaniedbania miłości do swoich najbliższych, czyli do współmałżonka i do dzieci” – czytamy w katechezie.

– Pierwszym przejawem zaniedbań rodzicielskich w odniesieniu do dzieci jest zbyt małe okazywanie im miłości, czyli zbyt mało bliskości, wsparcia i serdeczności. Drugim przejawem zaniedbań rodzicielskich wobec dzieci jest zaniedbanie przez tatę czy mamę trudu chrześcijańskiego wychowania swojego potomstwa. Rodzice zaniedbują dziecko nie tylko wtedy, gdy je za mało kochają, lecz także wtedy, gdy je za mało wychowują – przestrzega kapłan. 
Całość katechezy dostępna jest na stronie https://wynagradzaj.pl/  Pod tym adresem są podane szczegóły, jak dołączyć do nowenny, czy też jak zorganizować ją u siebie w parafii.

– Nowenna powstała przy kościele księży sercanów w Krakowie-Płaszowie, które od 2019 roku jest sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa – przypomina Anna Dudziak. Zwraca też uwagę, że w 2031 roku, gdy zakończy się Wielka Nowenna Wynagradzająca za grzechy przeciwko życiu, przypadać będzie kilka doniosłych jubileuszy, zatem jest ona czasem przygotowania również do tych rocznic.

– To będzie rok 1600. rocznicy ustanowienia pierwszego dogmatu maryjnego przez synod w Efezie: O Bożym Macierzyństwie Maryi. To będzie również rok 500. rocznicy powstania wizerunku Matki Bożej z Guadalupe, ale też 100. rocznicy wprowadzenia przez Papieża Piusa XI do kalendarza liturgicznego święta Boskiego Macierzyństwa Maryi. W 2031 r. przypadnie także jubileusz 100-lecia wprowadzenia obrazu Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa do publicznego kultu w kościele NSPJ w Krakowie-Płaszowie – wylicza Anna Dudziak.

Małgorzata Bochenek

NaszDziennik.pl