logo
logo

Zdjęcie: arch/ Inne

Kochał Kościół i Ojczyznę

Środa, 11 września 2013 (02:04)

W sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie 10 października odbędzie się promocja filmu o Słudze Bożym o. Bernardzie Łubieńskim, którego 80. rocznicę śmierci przeżywaliśmy wczoraj. Dokument będzie przedstawiał nie tylko jego życie, ale także miłość do Kościoła i Ojczyzny.

Autorami filmu są o. dr Maciej Sadowski, redemptorysta, oraz Dariusz Walusiak. Zdjęcia do dokumentu były kręcone w miejscach, gdzie żył i pracował o. Łubieński. – W filmie, który roboczo nosi tytuł „Homo Dei” (Boży Człowiek), chcieliśmy nie tylko wędrować po śladach Sługi Bożego, ale pokazać, jak łączył miłość Kościoła z miłością Ojczyzny – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Dariusz Walusiak. Dodaje, że ogromnie zafascynowało go to, że ten kapłan, który w wielu miejscach głosił misje, wszędzie, gdzie się pojawił, przemieniał serca ludzi.

Ojciec Bernard Łubieński zmarł w opinii świętości 10 września 1933 roku. Od lat 60. XX wieku podejmowane są starania o jego beatyfikację. Do ukończenia procesu konieczne jest stwierdzenie przynajmniej jednego cudu uczynionego przez Boga za wstawiennictwem o. Bernarda. O ten cud redemptoryści modlą się każdego 10. dnia miesiąca we wszystkich kościołach, gdzie pracują.

Sługę Bożego o. Bernarda Łubieńskiego nazywa się czasem patronem i orędownikiem nowej ewangelizacji. Był wybitnym misjonarzem i rekolekcjonistą. Przez swoją pracę apostolską przyczynił się do odrodzenia religijno-moralnego społeczeństwa polskiego. Szerzył kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przyczyniając się do sprowadzenia ponad siedemdziesięciu wiernych kopii ikony Matki Bożej, czczonej pod tym wezwaniem w Rzymie.

Centralne uroczystości związane z 80. rocznicą śmierci Sługi Bożego odbędą się w poniedziałek, 16 września, o godz. 18.00 w kościele św. Klemensa Hofbauera w Warszawie przy ul. Karolkowej 49, gdzie znajduje się grób Sługi Bożego. Wydarzenie to będzie transmitowane przez Radio Maryja i Telewizję Trwam.

MP

Nasz Dziennik