logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Koronka na ulicach miast

Czwartek, 26 września 2013 (10:03)

Koronka do Bożego Miłosierdzia odmawiana na ulicach różnych miast odbędzie się po raz szósty. Tym razem akcja organizowana przez łódzką grupę Iskra Bożego Miłosierdzia i wspólnotę z Haiti ma szansę dotrzeć także do więźniów z Polski i innych państw.

Modlitwa odbędzie się w sobotę, 28 września br., o godz. 15.00. „Czas oddany Bogu za człowieka zagubionego, bezdomnego, pozbawionego pracy i środków do życia zmienia mroki beznadziei w nadzieję Bożego Miłosierdzia dla nas i świata całego” – podkreślają organizatorzy akcji, których cytuje Katolicka Agencja Informacyjna (KAI).

Data modlitwy na ulicach nie jest przypadkowa. Wiąże się ona z osobą bł. ks. Michała Sopoćki – spowiednika i kontynuatora misji św. Faustyny. Impulsem do podjęcia tej inicjatywy była beatyfikacja polskiego kapłana, która odbyła się 28 września 2008 r. w Białymstoku. „Na pamiątkę tego wydarzenia przyjęliśmy jako dzień Koronki na ulicach miast właśnie tę datę” – dodają organizatorzy.

KAI wyjaśnia, że pierwsza akcja odbyła się w Łodzi, gdzie ludzie modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia na 111 skrzyżowaniach. Z czasem przybywało miejsc, w których tego samego dnia, o tej samej porze, gromadzili się ludzie, aby odmówić tę samą modlitwę.

W ubiegłym roku do współorganizowania akcji przystąpili Haitańczycy, którzy jako jedni z pierwszych przyłączyli się do inicjatywy już w roku 2009, jeszcze przed tragicznym trzęsieniem ziemi z 2010 roku.

W tym roku ta modlitewna inicjatywa może nabrać wyjątkowego charakteru, gdyż poza skrzyżowaniami jej miejscem będą także zakłady karne. „Dzięki pomocy naczelnego kapelana więziennictwa, pomagającego Międzynarodowej Komisji Katolickiego Duszpasterstwa Więziennego, zaproszenie do wspólnej modlitwy dotrze także do osób przebywających w zakładach karnych, nie tylko w Polsce, ale i innych państwach” – zaznacza grupa Iskra Bożego Miłosierdzia.

Do tej pory chęć udziału w akcji zgłosiły grupy z kilkunastu państw i ponad stu polskich miast.

IK

NaszDziennik.pl