logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Zwycięstwo ludzi solidarnych w modlitwie i działaniu

Sobota, 15 lutego 2014 (02:26)

O nowym etapie głoszenia Ewangelii poprzez słowo i obraz, jakim jest pojawienie się w systemie cyfrowej telewizji naziemnej, mówił ks. abp Wacław Depo podczas Eucharystii w intencji tej katolickiej stacji przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze. 

Mszy Świętej dziękczynnej sprawowanej w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej przewodniczył ks. abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, zaś Słowo Boże wygłosił ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

– Przybywamy tutaj z potrzeby naszego serca, aby podziękować za wszystko, co uczynił Chrystus dla nas, dla naszego Narodu. I polecamy nasz Naród Matce Najświętszej, Tej, która uwierzyła, bo Telewizja Trwam w tym nowym wymiarze będzie wielkim narzędziem nowej ewangelizacji. I o to się gorąco módlmy – powiedział na rozpoczęcie Mszy Świętej ks. abp Zygmunt Zimowski.

Dzięki zaangażowaniu milionów katolików w Polsce i na świecie od dzisiaj Telewizja Trwam rozpoczęła nadawanie na cyfrowym multipleksie (MUX-1). Walka o miejsce dla tej katolickiej telewizji trwała niemal 3 lata.

– Znakiem Krzyża Świętego: W imię Boże: Ojca i Syna, i Ducha Świętego rozpoczęliśmy nie tylko tę Eucharystię, ale również nowy etap dzieła, którym jest głoszenie Ewangelii poprzez słowo i obraz. (...) Świadomi przeto tych wyzwań, spróbujmy w ten czas nocnego czuwania wejść w światło Słowa Bożego, które wprowadza nas w błogosławiony początek Telewizji Trwam – mówił w homilii ks. abp Wacław Depo.

Jak wyjaśnił metropolita częstochowski, za pośrednictwem rozgłośni Radia Maryja i Telewizji Trwam podczas modlitwy eucharystycznej, modlitwy różańcowej, Anioła Pańskiego czy codziennego Apelu Jasnogórskiego zostają przezwyciężone różnice i podziały, których źródłem są rozmaite czynniki materialne i duchowe. – Te dary modlitwy były nośnikiem nadziei dla Telewizji Trwam i znakiem ludzkiej tęsknoty za prawdą o Bogu, Kościele i Polsce w czasie pokojowych marszów o wolność i dar komplementarności medialnej – dodał ks. abp Depo.

– Trzeba nam jednak z odpowiedzialną troską zapytać: Czy współczesny zamęt medialny o prawa natury i godności ludzkiej nie wynika z naszej słabej wiary i braku wrażliwości na dary Ducha Świętego…? – pytał przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.  Ks. abp Wacław Depo dodał także, że na polskiej ziemi każde zwycięstwo „przychodzi przez Maryję i Jej macierzyńskie pośrednictwo”.

Dziękujemy za solidarność w walce o wolność 

O. dr Tadeusz Rydzyk, założyciel i dyrektor Radia Maryja, w słowie skierowanym zarówno do modlących się w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, jak i modlących się za pośrednictwem Radia Maryja i Telewizji Trwam podziękował wszystkim, którzy niestrudzenie walczyli i modlili się o miejsce dla tej katolickiej stacji na cyfrowym multipleksie.

Dyrektor Radia Maryja przypomniał słowa Papieża bł. Jana Pawła II wypowiedziane w Stanach Zjednoczonych: „Stoimy w obliczu ostatecznej konfrontacji między Kościołem a anty-Kościołem, Ewangelią a jej zaprzeczeniem. Ta konfrontacja została wpisana w plany Bożej Opatrzności. To czas próby, w który musi wejść cały Kościół, a polski w szczególności”.

– Dziękujemy dzisiaj  Panu Bogu, Matce Najświętszej i wszystkim ludziom. To jest zwycięstwo wszystkich ludzi solidarnych w modlitwie i działaniu – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk, dziękując jednocześnie Papieżowi seniorowi Benedyktowi XVI oraz Ojcu Świętemu Franciszkowi, wszystkim księżom arcybiskupom i biskupom, którzy wspierali Telewizję Trwam.

– Dziękujemy za każde dobre słowo, za każdy drobny gest, również ze Stolicy Apostolskiej. Byliśmy świadkami tej wielkiej miłości w czasie naszej ostatniej pielgrzymki. W tej dyplomacji liczy się każdy gest – dodał o. dr Tadeusz Rydzyk, dziękując także wszystkim pasterzom Kościoła oraz parlamentarzystom.

Założyciel Radia Maryja wskazał, że data rozpoczęcia nadawania przez Telewizję Trwam na MUX-1 nie jest przypadkowa. – Spojrzeliśmy w kalendarz, a 15 lutego obchodzone są imieniny świętej Siostry Faustyny Kowalskiej oraz rocznica śmierci i wspomnienie bł. ks. Michała Sopoćki. Na te czasy Boże Miłosierdzie znowu do nas mówi. Życzę wszystkim, byśmy przyjmowali Boże Miłosierdzie, ale byśmy także mieli Boże Miłosierdzie dla siebie nawzajem. W Polsce musimy się nauczyć wspólnie działać – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk, dodając, że nie możemy dać się podzielić. – Na tych polach, gdzie możemy być razem, trzeba działać razem, wspierać się, nie dzielić się. Rozmawiać merytorycznie, ale nigdy się nie obrażać – wskazał dyrektor Radia Maryja.

Mówiąc o przyznaniu Telewizji Trwam miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym, o. Tadeusz Rydzyk podkreślił, że wiele osób nie wierzyło, że uda się wyczekiwaną koncesję zdobyć. – Zwyciężyliście? Zwyciężyliście. To wy żeście zwyciężyli. Wszyscy! – zaznaczył dyrektor Radia Maryja, przypominając m.in. o marszach, które przeszły setkami polskich i zagranicznych miast, i nieustannej pikiecie organizowanej pod siedzibą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Przez ponad dwa lata grupa osób na czele z misjonarzem ks. Jerzym Gardą codziennie, wytrwale modliła się pod KRRiT o zaprzestanie dyskryminowania Telewizji Trwam.

Rodzina Radia Maryja otrzymała relikwie św. Siostry Faustyny Kowalskiej oraz bł. ks. Michała Sopoćki.

Marta Milczarska

Aktualizacja 15 lutego 2014 (09:03)

NaszDziennik.pl