logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: lubliniec.oblaci.pl/ Internet

Zmarł ks. infułat Józef Wójcik

Niedziela, 16 lutego 2014 (22:04)

W wieku 80 lat odszedł do Pana zasłużony dla Kościoła w Polsce ks. infułat Józef Wójcik.

Kapłan diecezji radomskiej zmarł w kieleckim szpitalu. Od kilku tygodni o powrót do zdrowia ks. Wójcika modlili się wierni oraz kapłani parafii pw. św. Andrzeja Apostoła z Suchedniowa, gdzie od ponad trzech lat ksiądz infułat był rezydentem. Wcześniej kierował on tą parafią przez 38 lat. O śmierci księdza infułata poinformowało Radio Plus Radom.

Zmarły dziś ks. infułat Józef Wójcik całe swoje życie wiernie trwał przy Chrystusie i Matce Bożej. Był nieugięty wobec nacisków władz PRL, za co osiemnaście razy był karany. W 1972 roku ks. Józef Wójcik wykradł kopię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry, wcześniej „zaaresztowanego” przez władze komunistyczne.

Nieugięty i pełny odwagi stawał w obronie krzyży, a także nauczał religii, za co dziewięciokrotnie skazywano go na karę więzienia. Z inicjatywy ks. Wójcika przed radomską katedrą stanął także pomnik Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. 

W ubiegłym roku ks. Wójcik wystosował list otwarty do premiera Donalda Tuska, w którym wyraził swój sprzeciw oraz ubolewanie ze względu na dyskryminowanie katolików w Polsce.

„Doszedłem do wniosku, że moim moralnym obowiązkiem jest, aby napisać ten list otwarty do Pana Premiera, gdyż widzę, jak są poniewierani i dyskryminowani ludzie wierzący w Polsce, jak znieważane są przedmioty kultu. Tego samego doznawałem ja i moi parafianie w czasach komunizmu. Bo już w dwa miesiące po święceniach kapłańskich siedziałem w więzieniu za to, że stanąłem w obronie krzyża, usuwanego z sal szkolnych w Ożarowie k. Ostrowca Świętokrzyskiego” – napisał kapłan.

W liście tym zmarły dziś ks. Józef Wójcik stanął także w obronie Telewizji Trwam i Radia Maryja.

Całą treść listu ks. infułata Józefa Wójcika można przeczytać tutaj.

Izabela Kozłowska

Aktualizacja 17 lutego 2014 (12:14)

NaszDziennik.pl