logo
logo

Zdjęcie: arch./ Inne

70. rocznica śmierci św. Edyty Stein

Czwartek, 9 sierpnia 2012 (11:27)

Aktualizacja: Czwartek, 9 sierpnia 2012 (11:40)

Droga modlitewna wzdłuż rampy w byłym obozie Birkenau, uroczysta Eucharystia i musical towarzyszą głównym uroczystościom z okazji 70. rocznicy śmierci św. Edyty Stein – siostry Teresy Benedykty od Krzyża OCD.

 

Wydarzenia związane z 70. rocznicą śmierci świętej odbywają się pod hasłem „Edyta Stein łączy”. Organizatorzy podkreślają, że tegoroczne wydarzenia trwają w duchu nauki bł. Jana Pawła II, który w 1999 roku ogłosił św. Edytę Stein współpatronką Europy.

 

- Jeśli Edyta Stein zostaje ogłoszona patronką Europy, to należy na horyzoncie Starego Kontynentu powiesić sztandar wzajemnego poszanowania, tolerancji i otwartości, który będzie zapraszał mężczyzn i kobiety do wzajemnego rozumienia i akceptowania ponad różnicami etnicznymi, kulturowymi i religijnymi, aby w ten sposób zbudować naprawdę braterską wspólnotę - powiedział bł. Jan Paweł II (1.10.1999 r.).

 

Główne uroczystości rocznicowe odbywają się dziś na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz II-Birkenau. Pierwszym punktem obchodów była droga modlitewna wzdłuż rampy w byłym obozie Birkenau przygotowana wspólnie z Polską Radą Chrześcijan i Żydów. Jest to symboliczny udział w ostatniej drodze Edyty w transporcie żydowskim.

Tuż po niej, o godz. 11.00 rozpoczęła się  uroczysta Eucharystia sprawowana przez ks. kard. Petera Erdo, prezydenta Rady Konferencji Episkopatów Europejskich. Homilię wygłosił ks. kard. Joachim Meisner, ordynariusz kolońskiej diecezji.

 

Kolejnym punktem dzisiejszych uroczystości będzie musical „Śladami Edyty Stein – Auf den Spuren Edith Steins”, który rozpocznie się o godz. 15.00. Musical zostanie zaprezentowany w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, a przygotowany został przez młodzież ze szkół im. Edyty Stein z Paderborn (Niemcy) oraz Lublińca (Polska).

 

Do dzisiejszych uroczystości przygotowywały rozpoczęte we wtorek (7 sierpnia br.) dwudniowe międzynarodowe rekolekcje. Ponadto w dniach 8-10 sierpnia br. przy współpracy z Papieskim Uniwersytetem Jana Pawła II odbywa się międzynarodowe seminarium naukowe.

 

Organizatorzy: Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu oraz Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych, chcą zwrócić uwagę, że poprzez swoją biografię, silną tożsamość przy jednocześnie dużym szacunku dla innych oraz udział w tragicznych dziejach Europy zeszłego stulecia Edyta Stein przemawia do wielu osób. Tegoroczne tematy uroczystości to: „Patronka Europy” oraz „Ofiara Szoa”.

 

W czasie dzisiejszych uroczystości obecni są m.in. ks. kard. Stanisław Dziwisz, ordynariusz diecezji Kraków, ks. abp senior Franciszek kardynał Macharski, archidiecezja krakowska, ks. bp dr Karl-Heinz Wiesemann, ordynariusz diecezji Speyer, ks. bp Frans Jozef Marie Wiertz, Echt, ordynariusz diecezji Roermond, Holandia.

 

Edyta Stein urodziła w 1891 r. we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej, w latach młodzieńczych straciła wiarę w Boga. Szukając prawdy, studiowała filozofię i została asystentką słynnego filozofa Edmunda Husserla. W 1922 r. przyjęła chrzest, a w 1933 r. wstąpiła do Karmelu. Jako Żydówka została zamordowana w 1942 r. w obozie Auschwitz-Birkenau. Beatyfikacji Edyty Stein dokonał w 1987 roku Papież Jan Paweł II, natomiast kanonizował ją w 1998 roku.

Izabela Kozłowska, MB

NaszDziennik.pl