logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Święty Jan Paweł II patronem Ełku

Sobota, 7 czerwca 2014 (12:38)

Święty Jan Paweł II został patronem Ełku na Mazurach. Decyzja Watykanu jest odpowiedzią na inicjatywę grupy mieszkańców Ełku, którą poparły władze tego miasta.

Odczytanie watykańskiego dekretu nastąpiło podczas uroczystej Mszy św. w Ełku, kończącej peregrynację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji ełckiej i połączonej z dziękczynieniem za kanonizację św. Jana Pawła II. Celebrantem był arcybiskup warmiński Wojciech Ziemba, a okolicznościową homilię wygłosił ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Hierarcha powiedział, że św. Jan Paweł II w symboliczny sposób powrócił do tego miasta i będzie odtąd jego orędownikiem u Boga. - On, który utworzył diecezję ełcką i w Ełku sprawował Eucharystię, w jakiś sposób powraca tutaj duchowo i pozostaje wśród was i z wami - jako wasz Patron i Orędownik. To wielka łaska, ale i wielkie zobowiązanie! - podkreślił kardynał Dziwisz. Metropolia krakowski uroczyście przekazał diecezji ełckiej relikwie krwi św. Jana Pawła II.

Po południu kopia jasnogórskiego obrazu po raz pierwszy w swojej historii wypłynie na Wielkie Jeziora Mazurskie, gdzie odbędzie się modlitewne czuwanie żeglarzy. Ta część obchodów zacznie się procesją do portu w Giżycku, skąd obraz zostanie przewieziony statkiem do Rydzewa. Podczas rejsu po jeziorze Niegocin mają mu towarzyszyć jachty i inne jednostki pływające. Na pokładzie odbędzie się nabożeństwo w intencji wodniaków i turystów wypoczywających na Mazurach, a na wodę zostaną wypuszczone „wieńce pamięci”.

Podobne uroczystości zaplanowano wieczorem w Mikołajkach. Obraz wypłynie statkiem na jezioro Mikołajskie i Śniardwy. Po drodze wierni będą modlić się za wszystkich żeglarzy i tych, którzy stracili życie na wodzie. Przewidziano puszczanie na wodę zniczy i oddawanie zmarłym honorów przez załogi jednostek uczestniczących w rejsie.

Ełk nie jest pierwszym polskim miastem, które wybrało na patrona św. Jana Pawła II, wcześniej zrobiły to Wadowice, Oborniki Wielkopolskie, Świdnica i Bełchatów. W tradycji katolickiej akt uzyskania „patrona u Boga” oznacza zawierzenie miasta wstawiennictwu wybranego świętego i wolę naśladowania go w życiu społecznym.

IK, PAP

NaszDziennik.pl