logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: arch/ -

Uroczystości odpustowe w Gniechowicach

Niedziela, 27 lipca 2014 (20:28)

W sobotę, 9 sierpnia 2014 r., w jedynej w Polsce parafii św. Filomeny w Gniechowicach koło Wrocławia odbędzie się odpust ku czci patronki parafii.

Uroczysta Msza Święta odpustowa sprawowana będzie o godz. 11.00. Dla pielgrzymów przewidziano poczęstunek w Sali Wiejskiej.

Święta Filomena jest patronką Żywego Różańca, szczęśliwych narodzin, matek i dzieci, ludzi interesu i w potrzebach finansowych, zdających egzaminy, szkół i konwentów, zakonników i zakonnic, misji i nawróceń, spokojnej i szczęśliwej śmierci; ogłoszona Cudotwórczynią XIX wieku, wspomagająca we wszystkich potrzebach cielesnych i duchowych, patronka końca czasów.

Święta Filomena poniosła śmierć męczeńską w 302 roku za cesarza Dioklecjana. Pochodziła z greckiej rodziny arystokratycznej. Ojciec Kalistos był zarządcą prowincji Macedonia. Małżeństwo długo było bezdzietne. Lekarz zachęcił ich, aby modlili się do chrześcijańskiego Boga i nie tracili nadziei. Filomena urodziła się ok. 289 roku. Po jej urodzeniu rodzice przyjęli chrzest.

Od najmłodszych lat Filomena poświęciła swoje dziewictwo Bogu, a jej serce pałało coraz większą miłością do Niebieskiego Oblubieńca. Jej życzeniem było żyć tylko dla Niego. Cesarz Dioklecjan starał się o rękę Filomeny, kiedy mu odmówiła, została przez cesarza uwięziona, była torturowana, a następnie umarła w wielkich męczarniach. Początkowo Dioklecjan skazał ją na biczowanie. Kiedy jednak nie zmarła, ale nawet w cudowny sposób została wyleczona z ran, cesarz postanowił wrzucić ją do Tybru z przywiązaną kotwicą. Jednak aniołowie wydobyli ją z rzeki. Następnie postanowił pozbawić ją życia, strzelając do niej z łuku strzałami rozpalonymi w ogniu. Jednak strzały zmieniały kierunek i godziły w łuczników. Ostatecznie egzekucji dokonano przez ścięcie głowy.

Relikwie św. Filomeny zostały odkryte 24 maja 1802 r. w katakumbach św. Pryscylli. Na grobowcu wyryte były: napis LUMENIA PAX TIBI (Pokój Tobie, Filomeno), kotwica, dwie strzały, włócznia, gałązka palmy i kwiat lilii. Papież Grzegorz XVI 30 stycznia 1837 roku wyniósł ją na ołtarze.

Ks. Jarosław Wawak

Autor jest proboszczem parafii pw. św. Filomeny w Gniechowicach koło Wrocławia.

NaszDziennik.pl