logo
logo

Zdjęcie: Aid to the Church in Need/ -

Szósty Kopt zabity w ciągu miesiąca

Sobota, 25 lutego 2017 (20:15)

Domniemani islamscy bojownicy zastrzelili mężczyznę należącego do egipskiej chrześcijańskiej mniejszości Koptów w jego domu na północnym wybrzeżu Synaju – poinformowały w piątek miejscowe siły bezpieczeństwa. Jest to już szósty Kopt zabity w ciągu miesiąca.

Islamiści wkroczyli dzień wcześniej do domu Kamela Jusefa w mieście Al-Arisz i zastrzelili go na oczach żony i dzieci. W środę bojownicy zabili innego Kopta, a jego syna spalili żywcem; ich ciała zakopali przy drodze w Al-Arisz – informuje agencja Associated Press.

W zeszłym tygodniu w drodze do szkoły w tym samym mieście został zastrzelony należący do mniejszości koptyjskiej nauczyciel. 12 lutego islamiści zastrzelili też w Al-Arisz miejscowego weterynarza, a pod koniec stycznia jednego z tamtejszych kupców po wtargnięciu do jego sklepu; obaj zabici byli koptyjskimi chrześcijanami.

Nikt nie wziął na siebie odpowiedzialności za zabójstwa, ale egipskie władze bezpieczeństwa podejrzewają o nie przede wszystkim działającą na Synaju filię organizacji Państwo Islamskie (IS).

Stanowiący około 10 proc. 92-milionowej ludności Egiptu Koptowie uskarżają się od dawna na dyskryminację, do czego doszły w ostatnim czasie częste akty przemocy dokonywane przez islamistów. IS wzięło na siebie odpowiedzialność za grudniowy zamach bombowy w kościele koptyjskim w Kairze, gdzie zginęło blisko 30 wiernych.

Od czasu obalenia w 2011 roku przez społeczną rewoltę wieloletniego autokratycznego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka na Synaju wzmogła się wywrotowa zbrojna działalność islamistów.

RS, PAP

Aktualizacja 30 września 2017 (19:44)

NaszDziennik.pl