logo
logo

Zdjęcie: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

Zamordowano 500 chrześcijan na północy Nigerii

Piątek, 7 kwietnia 2017 (13:47)

Co najmniej 500 katolików zginęło z rąk członków terrorystycznej organizacji Boko Haram w prowincji Borno w północno-wschodniej Nigerii. Ponadto terroryści wypędzili 25 księży i 40 sióstr zakonnych z ich domostw.

Poinformował o tym 5 kwietnia w stolicy prowincji – Maiduguri ks. bp Oliver Doeme. Dodał, że w 2014 roku spalono tam 250 kościołów.

Hierarcha podkreślił również, że Boko Haram zmusiła ponad 80 tys. katolików do opuszczenia swoich domów, a dalszych 64 tys. musiało uciekać do Kamerunu; ponadto 50 katechistów z powodu prześladowań uciekło z trzech prowincji: Adamawa, Yobe i Borno.

Biskup wyraził uznanie dla obecnych poczynań rządu i wojska w zwalczaniu terroryzmu. Jednocześnie zaznaczył, że „walka z Boko Haram nie może ograniczać się jedynie do działań zbrojnych, ale powinna też obejmować dziedzinę duchową, ponieważ organizacja ta jest siłą diabelską i formą zarazy”.

Ordynariusz Maiduguri wezwał również Kościoły do aktywnych działań w zakresie odbudowy północno-wschodniej części państwa.

– Jeśli Kościoły pomagały ofiarom konfliktu, to powinny też wziąć udział w odbudowie zrujnowanych terenów – podkreślił biskup.

RS, KAI

NaszDziennik.pl