logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Co pięć minut zabijany jest chrześcijanin

Czwartek, 21 września 2017 (13:55)

Jedynym motywem odebrania mu życia jest to, że nie chce się wyprzeć swojej wiary – mówił w homilii ks. Rafał Cyfka, dyrektor regionalny Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP).

W środowy wieczór w krakowskim kościele św. Józefa przy ul. Poselskiej odprawiona została Msza Święta w intencji prześladowanych chrześcijan. Mszy Świętej przewodniczył o. Wenancjusz Stasiuk OFM, rektor kościoła.

– Te nasze modlitewne spotkania są po to, aby przypatrzeć się tym miejscom, w których dziś Chrystus jest krzyżowany powtórnie, w cierpiących prześladowania braciach – powiedział ks. Rafał Cyfka.

Kapłan przypomniał, że dziś w 116 krajach świata chrześcijanie są prześladowani bądź dyskryminowani ze względu na wyznawaną wiarę. Łączna liczba cierpiących z powodu wiary w Chrystusa sięga 500 milionów. – To sprawia, że co czwarty chrześcijanin na świecie żyje w lęku i obawie o to, że może stracić pracę, dorobek swojego życia czy być wygnanym ze swojej ojczyzny – mówił kaznodzieja. – Chrześcijanie mogą być poddawani wyrafinowanym torturom czy zamordowani, jeśli nie będą chcieli wyprzeć się swojej wiary w Pana Jezusa – dodał ks. Rafał Cyfka.

Kapłan przypomniał, że każdego roku za wiarę ginie około 100 tysięcy ludzi. – Statystycznie moglibyśmy powiedzieć, że co pięć minut zabijany jest chrześcijanin. Jedynym motywem odebrania mu życia jest to, że nie chce się wyprzeć swojej wiary – podkreślił.

– Możemy powiedzieć, że w nich właśnie dziś Chrystus jest krzyżowany powtórnie. W ich świadomych wyborach – mówił kapłan, podkreślając, że choć prześladowani bardzo często mają możliwość wyparcia się wiary w Jezusa, nie robią tego. Ksiądz Cyfka zaznaczył także, że wspólna modlitwa i obecność „jest wołaniem do Pana o męstwo dla nich” i o to, aby nie poddali się w godzinie próby.

Kapłan zaapelował także o to, aby nie zapominać o tych, którzy są sprawcami tych cierpień. – Módlmy się także za ich prześladowców, którzy podnoszą rękę na naszych braci i siostry – prosił zebranych. Jak zauważył, w czasie licznych rozmów z chrześcijanami, którzy cierpią prześladowania, nigdy nie zauważył w nich nawet cienia nienawiści w stosunku do oprawców. – W nich jest głębokie przebaczenie. I choć oni stracili wszystko, to bardzo często podkreślali, że najważniejsze dla nich jest to, że ocalili wiarę w swoim sercu. W różnych zakątkach świata ci ludzie modlą się słowami Jezusa z krzyża: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” – podkreślił.

Kolejna Msza Święta w intencji prześladowanych chrześcijan odbędzie się 18 października, w 3. środę miesiąca, o godzinie 18.30 w kościele Sióstr Bernardynek przy ul. Poselskiej.

RP, KAI

NaszDziennik.pl