logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: MAHMOUD ABO ELDAHAB/ PAP/EPA

Krew męczenników wstawia się za nami

Sobota, 3 listopada 2018 (15:44)

W Egipcie znowu polała się krew chrześcijańskich Koptów. 7 osób zabitych i 14 rannych to wstępny bilans wczorajszego ataku na pielgrzymów udających się autobusem do klasztoru św. Samuela, wyznawcy. 

Zamach miał formę wykonanej z zimną krwią egzekucji. Autobus zatrzymano, chrześcijanom polecono wysiąść, a następnie otworzono do nich ogień. Do ataku przyznało się tak zwane Państwo Islamskie.

– Terrorystom chodzi o destabilizację państwa i pokazanie światu, że  Egipt nie jest bezpiecznym krajem – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim koptyjsko-katolicki bp Kyrillos William. Biskup ocenia, że zamach miał charakter pokazowy. 

 – W pewnym sensie spodziewaliśmy się tego. Dla nas to nic nowego. Przyzwyczailiśmy się już do takich działań i przyjmujemy to jako Boży dopust. Wierzymy, że On pocieszy rodziny, których dotknęły te akty terroryzmu. O to się modlimy i zachowujemy wewnętrzny spokój, bo ufamy Opatrzności, Bożej opiece. Krew tych męczenników wstawia się za nami u Pana – dodał bp Kyrillos William.

Po ataku na Koptów prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zapowiedział wzmożenie walki z islamskimi bojownikami.

„Życzę rannym szybkiego powrotu do zdrowia i zapewniam o naszej determinacji w walce z ciemnym terroryzmem i ściganiu sprawców tego czynu” – napisał prezydent na Twitterze i podkreślił, że zabite osoby uznaje oficjalnie za męczenników.

To najbardziej tragiczny atak na egipskich Koptów od ponad roku. W maju 2017 r., również w Al-Minji, islamscy bojownicy zastrzelili 28 koptyjskich pielgrzymów, w tym dzieci, także podróżujących autokarem. Wówczas rząd egipski odpowiedział atakiem lotniczym na obozy dżihadystów w sąsiedniej Libii.

Zawsze wybrać Chrystusa

Egipscy Koptowie to największa wspólnota chrześcijańska na Bliskim Wschodzie. Stanowią oni ok. 10 proc. 100-milionowego społeczeństwa Egiptu. Od 2016 r. są oni celem brutalnych ataków ze strony muzułmanów. Śmierć poniosło już ponad stu chrześcijan. W maju ubiegłego roku w podobnych okolicznościach zostało zamordowanych 28 pielgrzymów.

RP, PAP, www.vaticannews.va

Aktualizacja 3 listopada 2018 (15:44)

NaszDziennik.pl