logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: JOEL CARRETT/ PAP/EPA

Dyskryminacja ze względu na wiarę

Poniedziałek, 24 grudnia 2018 (14:00)

Na zagrożenia wolności religijnej w Australii związane z lansowaną przez władze radykalną laicyzacją wskazał w orędziu bożonarodzeniowym metropolita Sydney, ks. abp Anthony Fisher OP.

Metropolita Sydney zauważył, że chociaż Boże Narodzenie jest czasem spotkania i świętowania narodzin Jezusa, to zarazem okres świąteczny staje się „jedną z nielicznych okazji, kiedy tolerowane jest publiczne wyrażanie wiary”.

Stwierdził, że niestety pomimo poczynionych obietnic władze kraju nic nie uczyniły dla ochrony wolności religijnej, a w niektórych kręgach większą akceptację zyskało dyskryminowanie ze względu na wyznawaną wiarę. Hierarcha nawiązał pośrednio do planów rządu premiera Scotta Morrisona, w myśl których niezgodne z prawem byłoby usuwanie z pracy w instytucjach kościelnych osób zachowujących się sprzecznie z zasadami wiary czy ze szkół kościelnych osób publicznie demonstrujących swoją orientację LGBT.

„Radykalny sekularyzm wykluczałby wiarę i wiernych z życia publicznego. Wykorzenił dziedzictwo judeochrześcijańskie z prawa i kultury, a wiarę zamknął w coraz bardziej wąskiej dziedzinie życia prywatnego” – stwierdził ks. abp Fisher.

Metropolita Sydney przypomniał m.in. o krokach władz wymierzonych w tajemnicę spowiedzi, pozbawienie szkół kościelnych środków materialnych czy oskarżanie arcybiskupa o dyskryminację za nauczanie o małżeństwie i rodzinie. Podkreślił, że przesłaniem Bożego Narodzenia jest „szeroka wolność religijna, nie po to, by kogokolwiek wykluczać czy zyskać władzę, lecz by wyrażać miłość i służyć” – powiedział ks. abp Anthony Fisher.

RP, KAI

NaszDziennik.pl