logo
logo

Zdjęcie: Arch./ Licencja: CC BY-SA 2.0/ Wikipedia

Zagrożenie atakami

Czwartek, 2 maja 2019 (16:10)

Kościół katolicki na Sri Lance zrezygnował z wcześniejszych planów wznowienia już w najbliższą niedzielę odprawiania Mszy św. Decyzję podjęto ze względu na konkretne zagrożenie” kolejnymi zamachami.

Ze względu na ostrzeżenia sił bezpieczeństwa zdecydowaliśmy, że w niedzielę nie zostanie odprawiona żadna Msza św. na Sri Lance – powiedział arcybiskup stołecznego Kolombo ks. kard. Malcolm Ranjith. Dodał, że „jest konkretne zagrożenie co do dwóch miejsc”.

Wcześniej kardynał planował, by od 5 maja Msze św. na Sri Lance ponownie zaczęły być odprawiane. Zawieszono je po serii zamachów w Niedzielę Wielkanocną na kościoły i hotele; w ich wyniku zginęło co najmniej 257 osób. Rany odniosło 496 osób; 47 z nich wciąż przebywa w szpitalu, z czego 12 na oddziałach intensywnej terapii. 

Poprzedniej niedzieli kardynał odprawił prywatną Mszę św. która była transmitowana w telewizji. Od zamachów w Wielkanoc przed kościołami na Sri Lance stoją uzbrojeni strażnicy. 

Władze Sri Lanki oskarżają o zamachy lokalną organizację islamistyczną o nazwie National Thowheeth Jama'ath (NTJ), ale wskazały, że sprawcy korzystali z pomocy zagranicznej siatki terrorystycznej. Nie wykluczono również, że ataki były zorganizowane z zagranicy. Odpowiedzialność za zamachy wzięło na siebie Państwo Islamskie. Dotychczas w związku z atakami aresztowano ponad 150 podejrzanych. 

RP, PAP

NaszDziennik.pl