logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: www.prolife.pl/ Nasz Dziennik

Pozbawione prawa do klauzuli sumienia

Czwartek, 29 sierpnia 2019 (15:10)

Sąd apelacyjny w Los Angeles odrzucił pozew, jaki Misjonarki Guadalupanki Ducha Świętego złożyły przeciw regulacjom stanu Kalifornia, zmuszającym do finansowania aborcji wbrew sumieniu. Do praktyk niezgodnych z wyznawanymi przekonaniami zmusza to ewangelizacyjne zgromadzenie odgórnie narzucone prawo forsowane przez kalifornijski departament zdrowia. Nakazuje ono zawieranie ubezpieczeń zdrowotnych, które obejmują m.in. zabijanie dzieci nienarodzonych.

Prawo stanu Kalifornia dotyczące ubezpieczeń zdrowotnych, które dopuszczało wyjątki dla pracodawców katolickich i tych, którzy nie dopuszczają ze względów moralnych i religijnych takich praktyk jak zabijanie dzieci poczętych, zostało zradykalizowane po 2014 r. W porozumieniu z aborcyjnym gigantem Planned Parenthood odrzucono wyjątki, a ubezpieczycielom zasugerowano, by zaprzestano stosować rozróżnienie między aborcją „ze względów medycznych” a tą „na życzenie”.

Misjonarki Guadalupanki argumentowały w pozwie, że stanowa polityka ubezpieczeniowa zmusza je do finansowania czegoś, czego nie akceptują ze względów moralnych, etycznych i religijnych. Argumentacji tej nie podzielił trzyosobowy skład sędziowski, który mordowanie dzieci poczętych wskazał jako konstytutywny element pakietu usług zdrowotnych kobiet. Retoryka uzasadnienia o odrzuceniu pozwu przypomina argumenty proaborcyjnych organizacji. Twierdzą one, że aborcja jest podstawowym prawem kobiet, dlatego dostęp do niej nie może być w żaden sposób ograniczany.

Obrońcy życia mają nadzieję, że stanowe regulacje, takie jak te Kalifornii, zostaną zakazane na poziomie federalnym dzięki zabiegom administracji Donalda Trumpa. Działacze pro-life chcą także, by rząd skutecznie egzekwował tzw. Poprawkę Weldon. Pozwala ona ubezpieczycielom na sprzeciw sumienia wobec podmiotów, które otrzymują dotacje z Ministerstwa Zdrowia i Pomocy Humanitarnej Stanów Zjednoczonych (HHS).

RP, KAI

NaszDziennik.pl