logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: fot.gov.pl/ -

Masakra w Aksum

Piątek, 22 stycznia 2021 (18:43)

Aktualizacja: 22 stycznia 2021 (18:59)

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński wezwał do śledztwa w sprawie wydarzeń w Etiopii. Ukrywajacy się  przed napastnikami w kościele ludzie zostali bestialsko zamordowani.

Według doniesień brytyjskiego portalu „Church Times” sprzed tygodnia, co najmniej 750 osób zginęło w masakrze przed kościołem Matki Bożej z Syjonu w Aksum w regionie Tigraj. Ludzie, którzy ukryli się przed napastnikami w świątyni należącej do Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, mieli zostać wyprowadzeni na zewnątrz i rozstrzelani.

„Przerażające wieści o masakrze w Aksum. Wzywamy rząd Etiopii do drobiazgowego śledztwa ws. tej odrażającej zbrodni i do pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich sprawców” – napisał w odpowiedzi na te doniesienia wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

„Społeczność międzynarodowa musi chronić miejsca kultu i wolność wyznania – niezbywalne prawo człowieka” – dodał wiceszef MSZ.

W Etiopii od kilku miesięcy trwają starcia rządu z władzami regionu Tigraj, które dążą do secesji. Od 4 listopada trwała ofensywa wojsk rządowych w położonej na północy Etiopii prowincji. Tigrajem rządzi Ludowy Front Wyzwolenia Tigraju (TPLF). Rząd w Addis Abebie i władze Tigraju uznają się wzajemnie za nielegalne.

W grudniu etiopski rząd ogłosił zwycięstwo w walce z rebeliantami, uzyskując pełną kontrolę nad stolicą Tigraju, Makalle. Walki jednak nadal trwają.

Informacje podawane przez obie strony są trudne do zweryfikowania, ponieważ połączenia telefoniczne i internetowe z regionem zostały zerwane, a dostęp do informacji jest ściśle kontrolowany przez rząd w Addis Abebie od czasu rozpoczęcia walk 4 listopada. Szacuje się, że od tego czasu w wojnie zginęły tysiące ludzi, a prawie 100 tys. uchodźców zbiegło do Sudanu.

Znajdujące się w regionie Tigraj miasto Aksum położone jest około 50 km od granicy z Erytreą. Większość z mieszkańców to chrześcijanie koptyjscy i należy do Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Według tradycji etiopskiego Kościoła w Kaplicy Tablic w Aksum przechowywana jest Arka Przymierza. Aksum to także stolica pierwszego państwa etiopskiego i w przeszłości miejsce koronacji cesarzy Etiopii. Pozostałości starożytnego miasta – założonego ok. V wieku p.n.e. zostało w 1980 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

AB, PAP

NaszDziennik.pl