logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: asianews.it/ -

Przymusowa islamizacja Cypru Północnego

Środa, 30 października 2013 (10:49)

Postępuje islamizacja północnego Cypru. Niszczone są tam świątynie, klasztory i pomniki chrześcijańskie, a wyznawcy Chrystusa są wypędzani.

Wszystko za sprawą presji wywieranej przez władze Turcji oraz saudyjskich pieniędzy – alarmuje portal AsiaNews.

Cypr Północny od blisko czterdziestu lat okupowany jest przez tureckie wojsko. Portal AsiaNews wskazuje, że w dalszym ciągu Turcja finansuje utrzymanie 40 tys. swoich żołnierzy stacjonujących na tej wyspie. Jak wskazano, towarzyszą oni 300-tysięcznej kolonii tureckiej. Jest ona nieustannie zasilana przez islamskich fundamentalistów. Tureccy żołnierze przebywają na wyspie od 1974 roku.

Wyznawcy Chrystusa zamieszkiwali Cypr Północny od 2 tys. lat. Przez wieki stanowili oni około 200-tysięczną wspólnotę. Jednak w wyniku prześladowań oraz postępującej islamizacji liczba chrześcijan na wyspie wynosi obecnie zaledwie 500 osób.

AsiaNews zauważa, że oprócz wyparcia chrześcijan z terytorium wyspy niszczone jest ich wielowiekowe dziedzictwo kulturowo-religijne. Coraz większa islamizacja doprowadziła do zniszczenia lub zamiany na meczety wielu chrześcijańskich świątyń. Niejednokrotnie starożytne, zabytkowe cerkwie popadają w ruinę. Niszczone są także wszelkie symbole chrześcijańskie.

IK

NaszDziennik.pl