logo
logo
zdjęcie

Dr Tomasz M. Korczyński

Islamiści mordują chrześcijan

Środa, 26 marca 2014 (09:54)

W północno-zachodniej Syrii islamscy fanatycy zaatakowali chrześcijańską miejscowość Kasab. Tę tragiczną informację przekazała agencji prasowej „idea” niemiecka organizacja Chrześcijański Związek Pomocowy w Oriencie (Christlicher Hilfsbund im Orient), której przedstawiciele działają na tym terenie.

Andreas Baumann, dyrektor organizacji, powiedział, że do tej pory obszary przygraniczne z Turcją były relatywnie spokojne i bezpieczne.

W mieście i w dwunastu okolicznych wioskach żyje zaledwie 3,5 tys. ludzi, przeważnie Ormianie, jak również chrześcijańscy uchodźcy z Aleppo, którzy znaleźli się tu w wyniku konfliktu zbrojnego niszczącego Syrię.

21 marca islamiści rozpoczęli ofensywę. 670 rodzin chrześcijańskich natychmiast uciekło i schroniło się w okolicy stacjonujących wojsk prezydenta Baszara al-Asada lub w oddalonym o 60 km mieście portowym Latakia.

Ludzie ci znaleźli na szczęście bezpieczne miejsce u krewnych lub w kościołach. Partnerska organizacja Chrześcijański Związek Pomocowy w Oriencie dostarcza im aktualnie żywność.

Baumann wyraził też swoje zaniepokojenie w związku z niebezpiecznym rozwojem wydarzeń. Wojska rządu al-Asada będą na pewno próbowały odbić miasto z rąk rebeliantów. Dotychczas zabito 80 osób.

Rebelianci ścięli głowy trzynastu Ormianom. Dodatkowo, w wyniku walk armia turecka zestrzeliła syryjski samolot, ponieważ – jak dowodzi Bauman – islamiści przekroczyli granicę turecką, o co tu nietrudno, ponieważ Kasab leży trzy kilometry od granicy z Turcją, i atakowali wojsko wierne prezydentowi.

Niestety, islamski reżim premiera Turcji nie wesprze mordowanych chrześcijan. Zresztą syryjscy Ormianie nawet by sobie tego nie życzyli. Przypomnę, że Turcja dopuściła się zagłady Ormian w latach 1915-1917, mordując nawet 1,5 mln chrześcijan, co sprawiło, że „sprawa chrześcijaństwa” w Turcji została „rozwiązana” i do dziś tereny, które należą do starożytnej kolebki wyznawców Chrystusa, pozbawione zostały rodowitych spadkobierców. Islamska Turcja do dziś neguje ludobójstwo Ormian, czyli pierwszy holocaust całego narodu.

Poza tym sunnicki reżim Erdogana wspiera islamistów, terrorystów i pospolitych bandytów, ponieważ po pierwsze – chcą obalić znienawidzony przez Ankarę reżim szyicki al-Asada, po drugie – zwalczają chrześcijaństwo, niejako programowo, co wpisane jest w ideologię islamistów z partii rządzącej Turcją, czyli AKP, na czele której stoi premier kraju nad Bosforem.

Ormianie to najstarszy naród chrześcijański, jako pierwszy przyjął chrześcijaństwo, stało się to dosłownie na początku IV wieku po Chrystusie, choć oczywiście na obszary obecnej Armenii z Ewangelią dotarli już pierwsi Apostołowie: Tadeusz, Bartłomiej, Szymon i Juda. Mieszkają także do dziś na obszarach Syrii, dokąd prowadził szlak tej ormiańskiej Golgoty w okresie I wojny światowej.

Spośród 21 milionów mieszkańców Syrii przed wybuchem konfliktu żyło w niej 90 proc. muzułmanów i od 6 do 10 proc. chrześcijan.

Reżim al-Asada, co warte podkreślenia, zapewniał wyznawcom Chrystusa względną wolność religijną, o ile Kościół nie wchodził na obszar polityki. Wszelkie przejawy tendencji opozycyjnych reżim zwalczał bowiem z okrutną bezwzględnością, nie cofając się przed brutalnymi torturami i mordami przeciwników Asada.

Chrześcijanie, którzy nigdy nie wkraczali na obszar polityki, od której trzymali się z dala, są traktowani jako sprzymierzeńcy reżimu i zwalczani zaciekle przez wszystkie ugrupowania rebeliantów i terrorystów sunnickich, a także bandytów.

Dr Tomasz M. Korczyński

Aktualizacja 11 kwietnia 2014 (11:19)

NaszDziennik.pl