logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Papież w Ekwadorze

Poniedziałek, 6 lipca 2015 (04:14)

Wczoraj o godz. 9.15 na rzymskim lotnisku Fiumicino Ojciec Święty rozpoczął swoją dziewiątą zagraniczną podróż apostolską. W ciągu ośmiu dni Franciszek odwiedzi kolejno Ekwador, Boliwię i Paragwaj.

 

Argentyński dziennik „La Nación” zauważa, że jest to nie tylko najdłuższa z dotychczasowych podróż apostolska Franciszka, ale również pierwszy raz udaje się do Ameryki Łacińskiej, by odwiedzić kraje języka hiszpańskiego. Zwraca również uwagę, że nie jest dziełem przypadku, iż pielgrzymowania po tym kontynencie Ojciec Święty nie zaczyna od własnej ojczyzny, ale od najbiedniejszych jego krajów.

Pierwsze trzy dni Ojciec Święty spędzi w Ekwadorze, który już od kilku dni żyje papieską wizytą. Jak ogłosił José Serrano, tamtejszy minister spraw wewnętrznych, na spotkaniach z Następcą św. Piotra spodziewane są miliony wiernych. Poinformował też, że oprócz Ekwadorczyków na Msze św. w Guayaquil i Quito przybędzie co najmniej pół miliona pielgrzymów z Peru i Kolumbii. Aby umożliwić uczestnictwo w uroczystościach także tym, którzy nie zmieszczą się na miejscu liturgicznej celebracji, władze miasta Quito przygotowały dla nich dwa duże parki – La Carolica i Quintumbe – w których rozstawiono ogromne telebimy, na których będą mogli śledzić wydarzenia papieskiej pielgrzymki.

W wypowiedzi dla dziennika „El Comercio” ks. abp Lorenzo Voltolini Esti, metropolita Portoviejo, poinformował, że z samej tylko prowincji Manabii – jednej z 22 w Ekwadorze – na spotkanie z Franciszkiem w Guayaquil wyruszają pielgrzymki z 90 parafii.

Jak podał portal El Universo, w owych dniach nad bezpieczeństwem czuwać będzie połowa ekwadorskich policjantów. Samej nuncjatury apostolskiej w Quito, w której będzie nocował Ojciec Święty, od soboty strzeże 20 umundurowanych i uzbrojonych policjantów. Podczas pobytu Franciszka okolicę nuncjatury zabezpieczać będzie dodatkowo 132 żołnierzy i 135 policjantów.

Od kilku dni w Quito, stolicy Ekwadoru, funkcjonuje centrum prasowe zlokalizowane w hotelu Hilton Colon, wyposażone w ponad 400 stacjonarnych komputerów. Według Krajowego Sekretariatu Łączności (SECOM), pod którego nadzorem jest centrum, korzystać z niego będzie około 1500 dziennikarzy z całego świata.

Sebastian Karczewski

NaszDziennik.pl