logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Franciszek przybył do Meksyku

Sobota, 13 lutego 2016 (12:07)

O godz. 19. 16 czasu lokalnego (2.16 czasu polskiego) samolot A 330 włoskich linii lotniczych Alitalia „Giotto” z Ojciec Świętym na pokładzie wylądował na międzynarodowym lotnisku Benito Juárez w mieście Meksyk.

Samolot zatrzymał się na placu przed pawilonem prezydenckim. Na jego pokład weszli nuncjusz apostolski, abp Pierre Christophe oraz meksykański szef protokołu.

Następnie w przednich drzwiach ukazał się Franciszek, którego powitał prezydent Meksyku Enrique Peña Nieto wraz z małżonką. Czworo dzieci w tradycyjnych strojach wręczyło Papieżowi wiązankę kwiatów. Ojca Świętego powitano śpiewem i lampionami.

Obecni byli przedstawiciele władz państwowych, członkowie prezydium oraz Rady Stałe Episkopatu Meksyku, a także grupa wiernych, w tym zespoły muzyczne w tradycyjnych strojach. Powitanie miało charakter oficjalny, choć nieformalny, bez ceremonii protokolarnych czy przemówień. Było za to niezwykle entuzjastyczne. Tłumy krzyczały: „Franciszku, bracie, jesteś Meksykańczykiem!”. Franciszek otrzymał między innymi meksykańskie sombrero. Ojciec Święty błogosławił także dzieci, w tym niepełnosprawne.

Papież zatrzymał się na chwilę rozmowy z prezydentem i jego małżonką w sali prezydenckiej, po czym przejechał samochodem panoramicznym do swej rezydencji w nuncjaturze apostolskiej.

Oficjalna ceremonia powitania i wizyta kurtuazyjna Ojca Świętego u prezydenta Meksyku przewidziana jest na sobotę, 13 lutego, na godz. 9.30 czasu lokalnego (15.30 w Polsce). Później w Pałacu Prezydenckim Franciszek spotka się z przedstawicielami władz, społeczeństwa i korpusu dyplomatycznego. Po słowach prezydenta Enrique Peña Nieto Papież wygłosi swoje pierwsze przemówienie na terenie Meksyku. Kolejnym punktem dnia będzie jego spotkanie w oddalonej o 800 metrów katedrze z biskupami Meksyku.
Po południu uda się do bazyliki Matki Bożej z Guadalupe i tam o godz. 17.00 czasu lokalnego (23.00 w Polsce) będzie sprawował swoją pierwszą Eucharystię na ziemi meksykańskiej.

RS, KAI

Aktualizacja 9 marca 2016 (21:44)

NaszDziennik.pl