logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Modlitwa o pokój w Asyżu

Wtorek, 20 września 2016 (05:16)

Aktualizacja: Wtorek, 20 września 2016 (05:16)

Papież Franciszek weźmie dziś udział w Światowym Dniu Modlitwy o Pokój w Asyżu. Jego hasłem są słowa: „Pragnienie pokoju. Religie i kultury w dialogu”.

Helikopter z Papieżem na pokładzie przyleci do Asyżu o godz. 11.00 na boisko sportowe Migaghelli. Franciszka powitają: abp Domenico Sorrentino – ordynariusz diecezji Asyż – Nocera Umbra – Gualdo Tadino, Catiuscia Marini – przewodnicząca regionu Umbria, Raffaele Cannizzaro – prefekt Perugii, i Stefania Proietti, burmistrz Asyżu.

O 11.30 Papież przyjedzie do klasztoru Franciszkanów. Powitają go tam: o. Mauro Gambetti – kustosz klasztoru; ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, przedstawiciel muzułmanów, anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby, syryjskoprawosławany patriarcha Antiochii Efrem II, przedstawiciel judaizmu i najwyższy zwierzchnik buddyjskiej szkoły Tendai. Wszyscy przejdą razem do Krużganka Sykstusa IV, gdzie czekać na nich będą inni przedstawiciele Kościołów i religii świata, a także katoliccy biskupi Umbrii. Papież przywita się z każdym z obecnych.

O 13.00 zjedzą oni wspólnie obiad w refektarzu klasztornym. Obecna będzie także grupa ofiar wojen. Głos zabierze przewodniczący Wspólnoty św. Idziego Marco Impagliazzo, który przypomni o 25. rocznicy posługi patriarchy Bartłomieja.

O 15.15 Franciszek spotka się kolejno z: patriarchą Bartłomiejem, przedstawicielem muzułmanów, abp. Welbym, patriarchą Efremem II i przedstawicielem judaizmu.

O 16.00 w różnych miejscach przedstawiciele poszczególnych religii modlić się będą o pokój. Chrześcijanie zbiorą się na wspólnej modlitwie w bazylice św. Franciszka. W tej samej świątyni wszyscy uczestnicy Światowego Dnia Modlitwy o Pokój zgromadzą się o 17.00 i wyjdą na plac przed bazyliką. Tam o 17.15 odbędzie się ceremonia kończąca Dzień. 

Zebranych przywita abp Sorrentino, po czym wysłuchają oni sześciu przesłań. Wygłoszą je: ofiara wojny, patriarcha Bartłomiej, przedstawiciel muzułmanów, przedstawiciel judaizmu, patriarcha buddyjski z Japonii i prof. Andrea Riccardi, założyciel Wspólnoty św. Idziego.

Po przemówieniu Papieża Franciszka zostanie odczytany Apel o Pokój, który będzie następnie przekazany dzieciom z różnych narodów. Po chwili ciszy ku pamięci ofiar wojen przedstawiciele religii podpiszą Apel, zapalą dwa kandelabry i przekażą sobie znak pokoju.

O 18.30 Franciszek odjedzie na boisko sportowe Migaghelli, skąd odleci do Watykanu.

RS, KAI

NaszDziennik.pl