logo
logo

Zdjęcie: OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO/ -

Patron prawdziwej wolności

Wtorek, 22 maja 2018 (02:40)

Kardynał August Hlond wzywał i wciąż wzywa, aby Polska była strażnikiem wiary chrześcijańskiej, by nasza Ojczyzna była hetmanką sprawy Bożej.

Papież Franciszek promulgował dekret dotyczący heroiczności cnót ks. kard. Augusta Hlonda. Oznacza to formalne zakończenie jego procesu beatyfikacyjnego. Kardynałowi Augustowi Hlondowi przysługuje tytuł Czcigodny Sługa Boży.

Ojciec Święty przyjął prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ks. kard. Angelo Amato 19 maja, czyli w sobotę, w dzień dedykowany Maryi – zwraca uwagę ks. dr Bogusław Kozioł SChr, wicepostulator w procesie ks. kard. Augusta Hlonda. – Wiadomość o promulgacji dekretu została upubliczniona 21 maja, w święto Matki Kościoła, w tym roku po raz pierwszy obchodzone, decyzją Papieża Franciszka, w całym Kościele powszechnym jako wspomnienie obowiązkowe. Co ciekawe, otrzymaliśmy ten dekret też w czasie trwającej dziewięciodniowej nowenny przed wspomnieniem liturgicznym Maryi Wspomożycielki Wiernych, którą tak kochał kard. Hlond jako też przecież salezjanin – podkreśla.

Po tym, jak został ogłoszony dekret o heroiczności cnót kandydata na ołtarze, można otworzyć proces o cud otrzymany za jego wstawiennictwem, który jest konieczny do jego beatyfikacji. Szczególna łaska mająca znamiona cudu, otrzymana za wstawiennictwem ks. kard. Augusta Hlonda, nie została jeszcze wybrana.

To niezwykle wymowne, że dar w postaci dekretu heroiczności cnót ks. kard. Augusta Hlonda otrzymujemy w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – W okresie jednym z najtrudniejszych w historii okazał się niezwykle opatrznościowym mężem Boga, Kościoła, Narodu i Ojczyzny. Nie tylko swoim nauczaniem, ale także swoim cierpieniem, odosobnieniem – mówi ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz.

Jak zaznacza, to wielki dzień w życiu polskiego Narodu, że jesteśmy o krok od beatyfikacji Prymasa ks. kard. Augusta Hlonda. Przyznaje, że staje się on szczególnym orędownikiem modlitwy w intencji Polski, o pomyślność dla Ojczyzny, o to, aby prawo stanowione w Polsce było zgodne z Bożym prawem.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik