logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Przekazujcie wiarę słowem i czynem

Niedziela, 13 stycznia 2019 (12:27)

Najważniejszym zadaniem, jakie nakłada na was chrzest, jest przekazywanie wiary swoim dzieciom i macie to robić zarówno słowami, jak i całym swoim życiem – przypomniał Papież Franciszek w homili podczas Mszy św. 13 stycznia w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Ojciec Święty ochrzcił 27 dzieci, w większości pracowników różnych instytucji Stolicy Apostolskiej.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że to rodzina jest głównym środowiskiem, w którym dokonuje się przekaz wiary, i należy to czynić zarówno słowami, jak i przykładem oraz świadectwem własnego życia.

– Później dziecko będzie poznawało prawdy wiary na katechezie, ale jej podstawy winna przekazać rodzina – podkreślił Franciszek.

Ojciec Święty za bardzo ważne zadanie pedagogiczne uznał również tworzenie właściwej, spokojne atmosfery w rodzinie, dlatego zaapelował do rodziców, aby unikali kłótni w obecności dzieci. Zauważył, że spory, a nawet kłótnie nie zawsze są czymś złym, bo pozwalają wyjaśnić wiele spraw, ale „powinniście się starać, aby nie robić tego przy dzieciach, aby nie widziały i nie słuchały waszych podniesionych głosów, bo to budzi w nich niepokój”.

Na koniec Papież zwrócił uwagę, aby rodzice pamiętali, że ich dzieci mogą być niespokojne w czasie takiej uroczystości jak ta, bo jest to dla nich nowe środowisko, poza tym mogą być głodne, a gdy jedno zaczyna płakać, często innym się to udziela, powstaje „chór płaczów”. Należy więc stworzyć im takie warunki, aby czuły się jak najlepiej, a mamy powinny w razie potrzeby nakarmić je.

Następnie rozpoczął się chrzest, podczas którego sakrament inicjacji chrześcijańskiej przyjęło 27 dzieci, w większości pracowników watykańskich.

RP, KAI

Aktualizacja 13 stycznia 2019 (12:51)

NaszDziennik.pl