logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: CLAUDIO PERI / PAP/EPA

Papież i Kuria Rzymska zaczynają rekolekcje

Niedziela, 10 marca 2019 (20:32)

Poszukiwanie Boga w świecie przez pryzmat własnego doświadczenia życia monastycznego zaproponuje Papieżowi i członkom Kurii Rzymskiej włoski benedyktyn o. Bernardo Francesco Maria Gianni, który w tym roku wygłosi rekolekcje wielkopostne. Będzie im przyświecało hasło: „»Miasto płomiennych pragnień«. Spojrzenie i gesty wielkanocne w życiu świata”.

Rekolekcje, które – wzorem lat ubiegłych – będą się odbywały w Domu Boskiego Mistrza w miasteczku Ariccia koło Rzymu, potrwają od 10 do 15 marca.

Na zakończenie południowego spotkania na placu św. Piotra na modlitwie „Anioł Pański” Franciszek poprosił wiernych, by pamiętali w modlitwie o nim i jego współpracownikach z Kurii Rzymskiej, rozpoczynających tydzień rekolekcji. Ich rytm wyznaczają codzienna Eucharystia, dwie medytacje, Nieszpory i adoracja Najświętszego Sakramentu.

Tegoroczny rekolekcjonista jest opatem słynnego florenckiego klasztoru benedyktynów z Góry Oliwnej – San Miniato al Monte. W rozmowie z Radiem Watykańskim powiedział, że właśnie codzienne życie mnichów wraz z wierszami włoskiego poety Mario Luziego stanowiło dlań główną inspirację w przygotowaniu jego rozważań wielkopostnych.

„Temat wypłynął na modlitwie i medytacji. Stwierdziłem, że oddaje on najlepiej moje życie, które jako zakonnik przeżywam w klasztorze ukierunkowany na Boga, ale też na miasto, które cały czas obecne jest w naszym spojrzeniu” – wyznał o. Gianni. Uznał, że „pożyteczne może być monastyczne odczytanie tego napięcia między naszym sercem zakorzenionym w Panu, w służbie, liturgii, życiu braterskim i w pracy, co stanowi zasadniczy rys doświadczenia benedyktyńskiego, a tym spojrzeniem skierowanym na miasto”.

Zakonnik przywołał piękne, jak to określił, refleksje Franciszka z jego encykliki „Evangelii gaudium” na temat poszukiwania Boga właśnie w mieście. „Dlatego pomyślałem, że będzie to klamra doskonale spinająca oczekiwania Papieża i jego współpracowników, którzy nie są przecież mnichami, z doświadczeniem mojego życia monastycznego”.

Mario Luzi (1914-2005), do którego utworu „Po to tutaj jesteśmy” („Siamo qui per questo”) i niektórych innych wierszy będzie się odwoływał przez te dni rekolekcjonista, przez całe życie związany był w Florencją. W jego poezji znajduje się wiele odwołań do religii (nie tylko katolickiej), a także do współczesnej historii Włoch. W 1999 r. na zaproszenie Jana Pawła II napisał rozważania do Drogi Krzyżowej w Koloseum. Jedną ze swych sztuk poświęcił zamordowanemu przez mafię proboszczowi z Palermo, bł. Józefowi Puglisiemu.

JG, KAI

NaszDziennik.pl