logo
logo

Zdjęcie: L’Osservatore Romano/ -

Św. Jan Paweł II – rocznica narodzin dla Nieba

Wtorek, 2 kwietnia 2019 (10:11)

Święty Jan Paweł II pokazuje to, co jest w nas, Polakach, najlepsze. Czujemy, że jest on bliski każdemu z nas – powiedział rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik w 14. rocznicę śmierci Papieża Polaka.

Czujemy, że św. Jan Paweł II jest bliski każdemu z nas: albo wspominamy jego pielgrzymki do Polski, albo spotkania w Rzymie, albo jego odejście do Domu Ojca, kiedy cała Polska, każdy z nas, przeżywał szczególny czas – podkreślił rzecznik Episkopatu.

Powiedział, że św. Jan Paweł II bardzo kochał Ojczyznę. Przypomniał też jego słowa o tym, że Polska jest „matką szczególną” – „niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci, jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi, dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”. „On uczył nas prawdziwego patriotyzmu” – dodał rzecznik KEP.

Jak zauważył, św. Jan Paweł II uczył też pełnego otwartości podejścia do drugiego człowieka. „To właśnie on pisał w jednej ze swoich książek, że kiedy spotyka kogoś, to już modli się w intencji osoby, którą spotka za chwilę” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Podkreślił, że św. Jan Paweł II jest szczególnym darem dla naszego kraju nie tylko dlatego, że rozsławił Polskę na całym świecie. „Chodzi o to, że on pokazuje to, co jest najlepszego w nas, Polakach” – powiedział rzecznik Episkopatu.

Przypomniał też ostatnie słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział do młodzieży: „Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie”, i dodał, że młodzież była zawsze obecna w życiu Papieża Polaka, zarówno kiedy był jeszcze księdzem i biskupem, jak i w czasie całego pontyfikatu.

„Można by bardzo wiele wspominać i przypominać to, co robił św. Jan Paweł II, ale w momencie wspomnienia jego odejścia do Domu Ojca każdy z nas myśli o tym, kim był św. Jan Paweł II dla każdego z nas, bo każdy z nas jest z nim związany” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

JG, KAI

Aktualizacja 2 kwietnia 2019 (10:12)

NaszDziennik.pl