logo
logo

Zdjęcie: / Reuters

Papież na terenach zniszczonych przez trzęsienia ziemi w 2016 r.

Niedziela, 16 czerwca 2019 (12:33)

Papież Franciszek przybył w niedzielę na tereny we włoskim regionie Marche, zniszczone w trzęsieniu ziemi w październiku 2016 roku. W miejscowości Camerino odprawił Mszę św. i dodawał otuchy mieszkańcom żyjącym w prowizorycznych kontenerach.

Franciszek odwiedził sześć rodzin, które straciły dach nad głową, i wyraził nadzieję, że sytuacja, w jakiej się znajdują, „zostanie rozwiązana możliwie najszybciej”.

Papież w białym kasku ochronnym straży pożarnej wszedł do wciąż zamkniętej z powodu uszkodzeń katedry w Camerino. Następnie odprawił Mszę św. przed zniszczonym kościołem Santa Maria in Via, gdzie symbolem kataklizmu sprzed trzech lat jest zawalona dzwonnica.

W homilii mówił, nawiązując do jednego z psalmów: „Wobec tego, co widzieliście i co wycierpieliście, w obliczu zawalonych domów i budynków zamienionych w ruiny, rodzi się pytanie: »czym jest człowiek?«. Czym jest, skoro to, co wznosi, może runąć w jednej chwili, a jego nadzieja może zamienić się w pył?”.

– O nas, takich, jacy jesteśmy, z naszą kruchością, Bóg pamięta. Przy niepewności, jaką odczuwamy na zewnątrz i w środku, Bóg daje nam pewność, pamięta o nas – powiedział Franciszek.

– Jestem tu, by modlić się z wami do Boga, który pamięta o nas, o to, by nikt nie zapomniał o przeżywających trudności – zapewnił Papież ludność ze zniszczonych terenów.

– Modlę się do Boga nadziei, aby to, co jest niestabilne na ziemi, nie sprawiło, aby zachwiała się pewność, jaką mamy w środku. Proszę Boga, by rozbudził konkretne gesty bliskości – dodał.

– Minęły trzy lata i istnieje ryzyko, że po pierwszym zaangażowaniu uczuciowym i medialnym uwaga osłabnie, a obietnice zostaną zapomniane, powiększając frustrację tych, którzy widzą, że ich ziemia coraz bardziej się wyludnia – ostrzegł Franciszek.

W serii trzęsień ziemi przed trzema laty w środkowych Włoszech zginęło 300 osób. Najtragiczniejszy w skutkach był wstrząs w sierpniu 2016 roku w rejonie miasteczka Amatrice. Papież odwiedził je wkrótce po kataklizmie. Łącznie zniszczonych zostało kilkadziesiąt miasteczek w regionach Lacjum, Marche i Umbria.

JG, PAP

NaszDziennik.pl