logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: CIRO FUSCO / PAP/EPA

Franciszek w Japonii. Hołd dla ofiar

Niedziela, 24 listopada 2019 (14:23)

Hołd dla dziesiątek tysięcy ofiar zrzucenia bomb atomowych na Nagasaki i Hiroszimę w 1945 r., dla chrześcijańskich męczenników i Kościoła w Japonii, który przetrwał mimo prześladowań religijnych – to ważne momenty wizyty papieża Franciszka w niedzielę.

To był najbardziej intensywny dzień tygodniowej wizyty papieża w Azji.

Rozpoczął go od porannej wizyty w Nagasaki, mieście na wyspie Kiusiu, kolebce katolicyzmu w Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie 99 proc. ludności to niechrześcijanie. To tam również znajduje się klasztor franciszkanów, założony z inicjatywy św. Maksymiliana Kolbe.

W epicentrum wybuchu bomby atomowej Papież przykląkł oddając hołd ofiarom, zapalił świecę. Następnie wystosował apel do świata o zakaz broni nuklearnej.

„To miejsce – mówił – sprawia, że jesteśmy bardziej świadomi cierpienia i koszmaru, jakie jesteśmy w stanie sobie zadać, jako ludzie”.

„W tym mieście, będącym świadkiem katastrofalnych konsekwencji humanitarnych i środowiskowych ataku nuklearnego, zawsze nie dość będzie usiłowań potępiania wyścigu zbrojeń”– oświadczył Franciszek.

„W dzisiejszym świecie, w którym miliony dzieci i rodzin żyje w nieludzkich warunkach, wydane pieniądze i fortuny zarobione na produkcji, modernizacji, konserwacji i sprzedaży coraz bardziej niszczycielskich broni są nieustanną napaścią wołającą do nieba”– mówił Franciszek.

Następnie Papież udał się na wzgórze Nishizaka, gdzie oddał hołd 26 świętym męczennikom, zamordowanym na rozkaz miejscowego szoguna w 1597 roku. Mówił tam o ofiarach prześladowań religijnych, które w Japonii trwały ponad dwa wieki, a także o męczennikach XXI wieku, prześladowanych obecnie za wiarę.

Wezwał: „Domagajmy się, aby zapewniono wolność religijną wszystkim i we wszystkich zakątkach planety”.

„Zaprotestujmy też przeciwko wszelkim manipulacjom religii dokonywanym przez politykę ekstremizmu i podziału, przez systemy nieskrępowanego zysku lub przez nienawistne tendencje ideologiczne, które manipulują działaniami i przyszłością kobiet i mężczyzn” – apelował Franciszek.

Także w Nagasaki odprawił Mszę Świętą na stadionie baseballowym, w której uczestniczyło 35 tysięcy osób. Byli wśród nich przedstawiciele sił USA stacjonujących w Japonii. Obecni byli też misjonarze z klasztoru założonego przez ojca Kolbego.

Drugim etapem niedzielnej pielgrzymki – hołdu Papieża dla ofiar okrucieństwa XX wieku i poprzednich stuleci – była Hiroszima, gdzie przy Pomniku Pokoju papież wystosował poświęcone mu orędzie. W mieście, na które spadła pierwsza w dziejach ludzkości bomba atomowa 6 sierpnia 1945 roku, oświadczył, że wykorzystanie energii atomowej do celów wojennych jest obecnie „bardziej niż kiedykolwiek zbrodnią nie tylko przeciwko człowiekowi i jego godności, ale także przeciwko wszelkiej szansie na przyszłość w naszym wspólnym domu”.

„Wykorzystanie energii atomowej do celów wojennych jest niemoralne. Będziemy za to sądzeni. Nowe pokolenia powstaną jako sędziowie naszej przegranej, jeśli mówiliśmy o pokoju, ale nie dokonaliśmy tego naszymi działaniami pośród narodów ziemi”- mówił. Dodał też, że niemoralne jest też „posiadanie broni nuklearnej”.

W Hiroszimie Papież spotkał się z grupą 20 osób, które przeżyły wybuch.

 

JG, PAP

NaszDziennik.pl