logo
logo

Kościół

Zdjęcie: facebook.com/CardinalRobertSarah/ Inne

Bitwa o celibat

Wtorek, 14 stycznia 2020 (02:43)

Aktualizacja: Wtorek, 14 stycznia 2020 (02:43)

Benedykt XVI zdecydowanie broni celibatu kapłańskiego – ma on wielkie znaczenie i jest niezbędny.

To niezwykle ważny głos wobec prób podważania kapłańskiego celibatu i w debacie, która od jakiegoś czasu wokół niego się toczy. „Nie mogę milczeć, trzeba zabrać głos”, zaznacza Papież Senior Benedykt XVI w napisanej razem z ks. kard. Robertem Sarahem książce pt. „Z głębi naszych serc”, która jutro ukaże się we Francji. Licząca 150 stron publikacja zawiera dwa teksty poszczególnych autorów oraz wspólnie napisany przez nich wstęp. Książka, której fragmenty opublikował wczoraj francuski dziennik „Le Figaro”, nie tylko stanowi swoisty manifest w obronie wartości celibatu w Kościele katolickim. Jest to – jak to podkreślił ks. kard. Sarah – „krzyk”, „wołanie z miłości do Kościoła, Papieża, kapłanów i wszystkich chrześcijan, sprowokowany pełnymi manipulacji i kłamstw wypowiedziami różnych samozwańczych autorytetów moralnych, którzy chcą dyktować Kościołowi, co ma robić”.

Papież Senior oraz prefekt Kongregacji ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów, broniąc dotychczasowych rozwiązań bezżeństwa kapłanów rzymskokatolickich, przypominają w swej publikacji kilkadziesiąt argumentów natury teologicznej, duszpasterskiej i historycznej.

„Bez wyrzeczenia się dóbr materialnych nie może być mowy o kapłaństwie. Wezwanie do pójścia za Jezusem nie jest możliwe bez tego znaku wolności i rezygnacji z wszelkich kompromisów. Jestem przekonany, że celibat posiada wielkie znaczenie jako rezygnacja z wszelkiej możliwej rzeczywistości doczesnej oraz kręgu życia rodzinnego. Celibat staje się wręcz doprawdy niezbędny, aby nasze zmierzanie ku Bogu mogło być stale podstawą naszego życia i wyrażać się konkretnie”, stwierdza Benedykt XVI.

– Celibat to skarb Kościoła, bezżeństwo kapłanów dla Królestwa Niebieskiego, jest znakiem rzeczywistości, w którą wierzymy, że poza światem zmysłowym istnieje jeszcze rzeczywistość nadprzyrodzona. Już Pan Jezus wskazywał na znaczenie bezżenności dla Królestwa Niebieskiego – przypomina w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. prof. Jan Machniak, teolog duchowości z Krakowa.

Benedykt XVI w książce „Z głębi naszych serc” zwraca też uwagę, że tak jak stan małżeński dotyczy człowieka w jego pełni, to także służba Panu w kapłaństwie wymaga całkowitego daru ze strony człowieka. „Wydaje się niemożliwe wypełnienie równocześnie tych dwóch powołań. Zatem zdolność do rezygnacji z małżeństwa, aby oddać się całkowicie do dyspozycji Panu, stała się kryterium dla posługi kapłańskiej”, napisał Benedykt VI.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik