logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: ALBERTO PIZZOLI/ PAP/EPA

Apel Papieża w Niedzielę Palmową

Niedziela, 5 kwietnia 2020 (14:33)

Papież Franciszek powiedział w Niedzielę Palmową w pustej Bazylice Św. Piotra, że w dramacie pandemii koronawirusa i rozpadających się pewników do wszystkich skierowane są słowa Jezusa: „Odwagi: otwórz swoje serce na moją miłość”. Apelował o pomoc dla potrzebujących.

W transmitowanej przez watykańskie media Mszy św. w bazylice uczestniczyli tylko duchowni z koncelebry, chórzyści oraz około 15 osób – kapłani i zakonnice.

Po raz pierwszy w historii z powodu pandemii koronawirusa nie było wiernych, których tego dnia przybywały zawsze tysiące na plac Świętego Piotra.

Nie odbyła się procesja z gałązkami oliwnymi i palmami, która towarzyszy obchodom niedzieli rozpoczynającej Wielki Tydzień. Udekorowany był nimi ołtarz.

Ustawiono tam krucyfiks świętego Marcelego z kościoła w Wiecznym Mieście, który w XVI wieku noszono w procesjach w czasach zarazy, a także obraz „Salus Populi Romani”, Matki Bożej – Patronki Ludu Rzymskiego.

„Dzisiaj, w dramacie pandemii, w obliczu tak wielu pewników, które się rozpadają, w obliczu wielu zdradzonych oczekiwań, w poczuciu opuszczenia, które ściska nam serce, Jezus mówi do każdego z nas: »Odwagi: otwórz swoje serce na moją miłość. Poczujesz pocieszenie Boga, który cię podtrzymuje« – mówił w homilii Papież. – Jesteśmy na świecie, aby miłować Jego i innych ludzi. Reszta przemija, a to zostaje. Przeżywany przez nas dramat pobudza nas, by brać na serio to, co jest poważne, by nie zagubić się w rzeczach błahych; do ponownego odkrycia, że życie do niczego nie służy, jeśli nie służymy – kontynuował.

Franciszek podkreślił, że życie jest mierzone miłością.

Apelował do wiernych, aby spróbowali ”nawiązać kontakt z tymi, którzy cierpią, z tymi, którzy są sami i w potrzebie. Pomyślmy nie tylko o tym, czego nam brakuje, ale o dobru, które możemy uczynić„.

– Ojciec, który podtrzymywał Jezusa w Męce, zachęca także i nas do służby. Z pewnością miłowanie, modlitwa, przebaczanie, zatroszczenie się o innych, zarówno w rodzinie, jak i w społeczeństwie, może kosztować. Może się wydawać, że jest to droga krzyżowa. Ale droga służby jest drogą zwycięską, która nas zbawiła i która ocala nasze życie – zauważył Ojciec Święty.

W Niedzielę Palmową, która obchodzona jest także jako Światowy Dzień Młodzieży, Franciszek zwrócił się do młodych słowami: – Drodzy przyjaciele, spójrzcie na prawdziwych bohaterów, którzy w tych dniach się ujawniają: nie są to ci, którzy mają sławę, pieniądze i sukcesy, ale ci, którzy dają siebie, aby służyć innym.

– Poczujcie się wezwani, by postawić na szali wasze życie. Nie bójcie się poświęcić go dla Boga i dla innych, zyskacie na tym – apelował.

W homilii Papież mówił też, że Jezus reagował za zło i cierpienie jedynie z pokorą, cierpliwością oraz posłuszeństwem sługi, wyłącznie z siłą miłości. – Doznał zdrady od ucznia, który Go sprzedał, oraz od ucznia, który się Go zaparł. Został zdradzony przez ludzi, którzy wołali ”Hosanna„, a później krzyczeli: ”Na krzyż z Nim!„. Został zdradzony przez instytucję religijną, która Go niesprawiedliwie skazała, i przez instytucję polityczną, która umyła sobie ręce – zaznaczył Franciszek, nawiązując do skazania Jezusa.

Podkreślił, że wśród ludzi jest ”wiele kłamstw, obłudy i dwulicowości„, ”wiele zdradzonych dobrych intencji„, ”niedotrzymanych obietnic„. – Pan zna nasze serce lepiej niż my, wie, jak słabi i niestali jesteśmy, jak często upadamy, jak ciężko nam powstać i jak trudno uleczyć niektóre rany – zauważył Papież.

 

JG, PAP

Aktualizacja 27 kwietnia 2020 (18:10)

NaszDziennik.pl