logo
logo

Zdjęcie: prezydent.pl/ -

Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Dudę

Piątek, 25 września 2020 (14:51)

Aktualizacja: 25 września 2020 (15:34)

Papież Franciszek przyjął na audiencji prywatnej prezydenta Andrzeja Dudę. Był to pierwszy szef państwa, który gościł w Watykanie od czasu, gdy w marcu w Watykanie wprowadzono restrykcje sanitarne związane z pandemią koronawirusa. Ich spotkanie miało związek z setną rocznicą urodzin św. Jana Pawła II.

Po rozmowie z Papieżem prezydent spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej ks. kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz ds. relacji z państwami ks. abp Paul Gallagher. Oficjalny komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podkreślił, że „serdeczne rozmowy odbywały się w kontekście stulecia urodzin św. Jana Pawła II i 40. rocznicy powstania samorządnego, niezależnego związku zawodowego »Solidarność«. Poruszono niektóre tematy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, związane z misją Kościoła, wśród nich promocję rodziny i wychowanie młodzieży. Na koniec omówiono pewne kwestie międzynarodowe, takie jak obecny kryzys zdrowia publicznego, sytuacja w regionie i bezpieczeństwo”.

Z kolei prezydent napisał na Twitterze: „Jego Świątobliwość Papież Franciszek podkreśla, że pragnienie pokoju leży głęboko w ludzkich sercach. Rozmawialiśmy o tym, jak każdy człowiek, w ramach swoich możliwości, może starać się postępować tak, by zawsze i wszędzie dążyć do pokoju. Ta myśl przyświeca też moim decyzjom”.

Andrzej Duda miał być obecny w Watykanie w maju br. na narodowej pielgrzymce do grobu św. Jana Pawła II, która jednak została odwołana z powodu pandemii. Jak mówił wczoraj prezydent dla Polaków, dla pokolenia nazywanego często pokoleniem JP II to rok bardzo ważny, bardzo przejmujący. – Czas przypominania przede wszystkim tego, czego nas nauczał Ojciec Święty Jan Paweł II, co mówił do nas o świecie, jak postrzegał nasze obowiązki jako Polaków, jako ludzi wierzących – wskazał prezydent.

Wczesnym popołudniem prezydent Andrzej Duda wziął udział w Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra. Oprawił ją ks. abp Jan Romeo Pawłowski, kierujący sekcją III Sekretariatu Stanu, zajmującą się personelem dyplomatycznym.

W homilii hierarcha zwrócił się do prezydenta, nawiązując do jego wyboru na drugą kadencję. – Niech to będzie dla pana, dla rodziny, dla Polaków czas błogosławiony, czas dumnej, wolnej i rozwiniętej Polski – życzył ksiądz arcybiskup.

Zacytował słowa Prymasa Tysiąclecia, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Powszechnie mówi się, że czas to pieniądz. Ja wam powiem: czas to miłość”. Zaapelował „właśnie o tę miłość, o wzajemne zrozumienie, o wspólne decydowanie o przyszłości zamiast podstawiania nogi, o dialog zamiast wrzasku, o jedność zamiast podziałów, o Polskę piękną od Tatr do Bałtyku i o mądrych Polaków”.

Pod koniec Mszy św. ks. abp Pawłowski złożył prezydentowi życzenia bezpiecznego powrotu do Polski i potrzebnych łask Bożych. Andrzej Duda z małżonką złożyli biało-czerwony wieniec przy grobie św. Jana Pawła II.

JG, KAI

NaszDziennik.pl