logo
logo

Zdjęcie: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

Ojciec Święty w Asyżu

Piątek, 2 października 2020 (14:11)

Aktualizacja: 2 października 2020 (14:38)

Już jutro Ojciec Święty Franciszek odbędzie pielgrzymkę do Asyżu.

Jutro,, 3 października Ojciec Święty uda się do Asyżu, aby podpisać nową encyklikę „Fratelli tutti” o braterstwie i przyjaźni międzyludzkiej. O ile Franciszek odwiedzi to miasto po raz czwarty, warto przypomnieć, że św. Jan Paweł II pielgrzymował do tego miejsca sześciokrotnie.

Po raz pierwszy Papież z Polski pielgrzymował do grobu św. Franciszka już trzy tygodnie po swoim wyborze na Stolicę Piotrową – 5 listopada 1978 roku, by „u źródeł tego wielkiego tchnienia Ducha” prosić Biedaczynę z Asyżu o wsparcie w swojej posłudze. „Ty, który przybliżyłeś Chrystusa Twojej epoce, pomóż nam przybliżyć Chrystusa naszej epoce, naszym trudnym i krytycznym czasom” – modlił się wówczas św. Jan Paweł II.
Ponownie przybył do Asyż w wizytą pasterską 12 marca 1982 roku. Trzeci raz odwiedził to miejsce 27 października 1986 roku. Okazją był zorganizowany z inicjatywy Papieża z Polski po raz pierwszy Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Wbrew powielanej przez media informacji, nie było to „spotkanie ekumeniczne”, lecz spotkanie międzywyznaniowe o charakterze ewangelizacyjnym, na co zwracał uwagę sam Ojciec Święty. Nawiązywało do tego samo hasło: „Być razem, aby się modlić”, ale nie po to, by modlić się razem. Była to przede wszystkim inicjatywa, której celem było zapobieżenie zagrażającej światu wojnie. Papież, który nie miał bezpośredniego wpływu na decyzje polityczne, zaprosił do Asyżu przywódców różnych religii, aby uwrażliwić ich na sprawę troski o pokój.
Czwarta wizyta pasterska św. Jana Pawła w Asyżu odbyła się w dniach 9-10 stycznia 1993 roku. Piąty raz przybył tu 3 stycznia 1998 roku w związku ze zniszczeniem tego miasta przez trzęsienie ziemi. Ostatni odwiedził to miejsce 24 stycznia 2002 roku. Po zamachach terrorystycznych w Nowym Jorku, jako niestrudzony obrońca pokoju we współczesnym świecie, ponownie zaprosił do Asyżu przywódców wyznań chrześcijańskich i innych religii świata, aby być razem i modlić się o pokój dla rodziny ludzkiej, zagrożonej terroryzmem i wojną.
Sobotnia wizyta Franciszka w Asyżu będzie miała charakter prywatny, bez udziału wiernych. O godz. 15.00 Papież odprawi Mszę św. przy grobie św. Franciszka, a na zakończenie podpisze encyklikę.
                           

Sebastian Karczewski

NaszDziennik.pl