logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: VATICAN MEDIA/ PAP/EPA

Świat potrzebuje błogosławieństwa

Środa, 2 grudnia 2020 (12:00)

Aktualizacja: 2 grudnia 2020 (12:10)

Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie apelował do wierzących o to, by „nie przeklinać, ale błogosławić”.

Franciszek mówił, że świat potrzebuje dzisiaj błogosławieństwa. Zwracając się do Polaków, przypomniał, że w przyszłą niedzielę w Polsce będzie obchodzony Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie.

W katechezie Papież powiedział: „Nie ma takiego grzechu, który mógłby całkowicie wymazać obecny w każdym z nas obraz Chrystusa”.

Podkreślał, że „grzesznik może długo tkwić w swoich błędach, ale Bóg jest cierpliwy do końca”.

„Bóg jest jak dobry ojciec i jak dobra matka: nigdy nie przestają kochać swojego syna, niezależnie od tego, jak bardzo mógłby pobłądzić” – zauważył.

Franciszek przywołał obrazy matek ustawiających się w kolejkach, by odwiedzić swe dzieci w więzieniach.

Zwrócił uwagę na to, że świat „potrzebuje błogosławieństwa”. Wskazał, że chodzi o to, by „nie przeklinać, ale błogosławić”.

„Chciałbym skierować słowo do ludzi, którzy mają zwyczaj przeklinać, ludzi, którzy zawsze mają na ustach oraz w sercu złe słowo, przekleństwo. Każdy z nas może pomyśleć: »Czy mam ten nawyk, by tak przeklinać?«” – zwrócił uwagę Papież.

Zachęcał do modlitwy o to, by zmienić ten nawyk.

„Serce mamy błogosławione, a z niego nie może wypływać przekleństwo. Oby Pan nas nauczył, byśmy nigdy nie przeklinali, lecz błogosławili” – dodał Franciszek.

Zwracając się do Polaków, powiedział: „Drodzy bracia i siostry, w tych dniach przeżywamy Nowennę do Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zawierzajmy siebie Matce Słowa Wcielonego, którą Bóg zachował od wszelkiej zmazy grzechu. Niech nas strzeże od zła i będzie znakiem niezawodnej nadziei”.

„W przyszłą niedzielę w Polsce będzie obchodzony Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Polecam wam to ważne dzieło i dziękuję wszystkim, którzy angażują się na rzecz sąsiadujących Kościołów, w duchu braterskiej miłości” – mówił Franciszek.

Papież modlił się za Nigerię, gdzie – jak przypomniał – doszło do następnego ataku terrorystycznego. Niech Bóg – dodał – „nawróci serca tych, którzy popełniają te straszne okrucieństwa”.

W ataku we wsi na północnym wschodzie kraju zginęło w sobotę co najmniej 110 cywilów. Zginęli oni prawdopodobnie z rąk islamistów z ugrupowania Boko Haram.

Audiencja, podobnie jak wszystkie w ostatnim czasie, odbyła się bez udziału wiernych i była transmitowana z papieskiej biblioteki w Pałacu Apostolskim.

JG, PAP

NaszDziennik.pl