logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: VATICAN MEDIA/ PAP/EPA

Papież ogłosił Rok Rodziny

Niedziela, 27 grudnia 2020 (12:23)

Aktualizacja: 27 grudnia 2020 (12:34)

Postanowiłem ogłosić specjalny rok poświęcony rodzinie Amoris laetitia, który zostanie zainaugurowany podczas zbliżającej się uroczystości św. Józefa, a zakończy się obchodami Dziesiątego Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się tutaj, w Rzymie, w czerwcu 2022 roku – ogłosił Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”.

Franciszek nawiązał do dzisiejszej uroczystości Świętej Rodziny. Wskazał, że jest ona wzorcem oraz źródłem inspiracji dla wszystkich rodzin świata. – Na wzór Świętej Rodziny, jesteśmy powołani do ponownego odkrycia wychowawczej wartości rodziny: musi być ona oparta na miłości, która nieustannie odnawia relacje i otwiera perspektywy nadziei. W rodzinie można doświadczyć szczerej komunii, gdy jest ona domem modlitwy, gdy miłość jest głęboka i czysta, gdy przebaczenie przeważa nad niezgodą, gdy codzienna chropowatość życia jest łagodzona przez wzajemną czułość i pogodną akceptację woli Boga. W ten sposób rodzina otwiera się na radość, którą Bóg daje tym wszystkim, którzy potrafią dawać z radością. Równocześnie odnajduje duchową energię, by otworzyć się na świat zewnętrzny, na innych, na służbę braciom, na współpracę w budowaniu coraz to nowego i lepszego świata; zdolną zatem stać się nośnikiem pozytywnych bodźców, ewangelizującą przykładem życia – powiedział Papież.

Następnie Ojciec Święty przypomniał, że 19 marca przyszłego roku minie pięć lat od ogłoszenia adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”. – Aby kontynuować proces synodalny, która doprowadził do jej publikacji, postanowiłem ogłosić specjalny rok poświęcony rodzinie Amoris laetitia, który zostanie zainaugurowany podczas zbliżającej się uroczystości św. Józefa, a zakończy się obchodami Dziesiątego Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się tutaj, w Rzymie, w czerwcu 2022 roku” – ogłosił Franciszek. Zapowiedział, że będzie on koordynowany przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

– Niech Dziewica Maryja, do której zwracamy się teraz w modlitwie „Anioł Pański”, wyjedna dla rodzin całego świata, by były coraz bardziej zafascynowane ewangelicznym ideałem Świętej Rodziny, stając się zaczynem nowego człowieczeństwa oraz konkretnej i powszechnej solidarności – powiedział Papież przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

JG, KAI

NaszDziennik.pl